Správa Národního parku Šumava otevírá novou stanici pro handicapovaná zvířata

5. prosinec 2011

Správa Národního parku Šumava představila v Klášterci nedaleko Vimperka nové ekologické centrum. Jeho součástí jsou záchranná stanice pro volně žijící handicapovaná zvířata, multifunkční sál a klubovna pro environmentální vzdělávání.

Areál prvním návštěvníkům ukázal Miloš Juha, vedoucí Zoologického programu Správy Národního parku Šumava: „Naše stanice je dimenzována tak, že nemůžeme přijímat pouze medvědy. Jinak bychom měli být schopni přijmout všechna zvířata. Snažili jsme se velikost voliér udělat tak, aby odpovídala standardům a velféru pro daná zvířata. Kolaudovali jsme teprve minulý týden, takže nyní vidíme stavbu, která se bude pro provoz teprve dolaďovat.“

Rozletovou voliéru k nabrání kondice před vypuštěním ptáků do volné přírody vyzkoušela v premiéře zhruba pětiměsíční poštolka. Do Klášterce ji přivezl Ivan Lukeš, který provozuje záchrannou stanici pro zvířata v Kašperských Horách: „Poštolce to šlo docela dobře, ale létat se jí zatím moc nechce, takže jí odvezeme zpět. Pravděpodobně byla nepatrně poraněna, když někde brnkla o dráty vysokého napětí. Zjevné poranění na sobě neměla. Musí zesílit, tak počkáme do jara a pak ji vypustíme.“

Stavba ekologického centra v areálu lesní školky v Klášterci u Vimperka stála zhruba 15,5 milionu korun. Částku z 90 procent uhradila Evropská unie z Operačního programu životního prostředí.

Budova s voliérami je nízkoenergetická, s vlastní kořenovou čistírnou odpadních vod a ekologickým systémem vytápění, který představil autor koncepce Martin Sviták: „Využíváme obnovitelné zdroje s velkým důrazem na sluneční potenciál. Máme termické solární kolektory a fotovoltaickou elektrárnu, obé slouží k ohřevu teplé užitkové vody a k vytápění. Máme poměrně unikátní systém stěnového a podlahového, abychom využili velmi nízký teplotní spád.“

Správa Národního parku Šumava tímto projektem kromě péče o handicapovaná zvířata představuje ojedinělý a úsporný systém vytápění šetrný k životnímu prostředí.

Redaktor Václav Malina si záchrannou stanici prohlédl v doprovodu Miloše Juhy, vedoucího Zoologického programu Správy Národního parku Šumava, a seznámí vás také s úplně prvním zvířecím obyvatelem, který pod dohledem zoologa Ivana Lukeše vyzkoušel tzv. rozletovou voliéru.

autor: Václav Malina
Spustit audio