Lodhéřov a Jistebnice mohou dostat miliony za jaderné úložiště, obyvatelé jsou však proti

22. prosinec 2011

Začátkem příštího roku by mělo vstoupit v platnost nařízení vlády o příspěvcích obcím, na jejichž území má Správa úložišť radioaktivních odpadů zájem provádět průzkumné práce. Ty mají najít místo pro hlubinné úložiště. Peníze budou obce dostávat každý rok až do stanovení dvou finálních lokalit, což se předpokládá v roce 2018.

Ředitel Správy úložišť Jan Prachař doplňuje: „Obec, která se aktivně zapojí do výběru lokality, má možnost získat paušál 600 tisíc korun ročně plus ročně 30 haléřů za každý metr katastrálního území, na němž je stanoveno průzkumné území. Lokality jsme už začali objíždět, komunikujeme se starosty a ještě v průběhu ledna a února chceme vysvětlovat lidem, co průzkumné území obnáší. Vlastě to neznamená, že tam hlubinné úložiště bude. V únoru bude kulatý stůl v Jihlavě.“

Největší příspěvky mají možnost získat na jihu Čech obce Lodhéřov v lokalitě Čihadlo a Jistebnice v lokalitě Magdaléna.

Starostka Lodhéřova na Jindřichohradecku Zdeňka Klesalová tyto kroky vítá, protože pracovní skupina, jejíž je členkou, o to usilovala: „Osobně si myslím, že to je přínos k jednání, které chybělo. Samozřejmě u nás opět oplatí referendum, v současné době jsme to na zastupitelstvu ani neprojednávali. Na dalším zastupitelstvu o tom budu zastupitele informovat a projednáme to. Zaleží na tom, jak se k věci zastupitelé postaví. Chtěla bych slyšet jejich názor, jak to vnímají.“

Tedy až čtyři miliony korun ročně by mohly od příštího roku přibýt v rozpočtech obcí Lodhéřov na Jindřichohradecku nebo Jistebnice na Táborsku v případě, že budou souhlasit s průzkumem. Obyvatelé ale na obou místech už dříve v referendech vyjádřili nesouhlas. S novým návrhem se seznámí až v novém roce.

Starosta Jistebnice Vladimír Mašek doplňuje: „Průzkum může stát provádět i bez vyžádání souhlasu obcí. SÚRAO by průzkumy dělalo jen se souhlasem obcí, jdou na nadstandardy. Jsme vázáni referendem, v něm občané jednoznačně úložiště odmítli. Ale z druhé strany, když se otázka postaví tak, zda čtyři miliony chceme nebo nechceme, tak ještě o tom budeme jednat. Další věc je vědeckotechnický pokrok, který může tuto věc silně ovlivnit.“

Správa úložišť radioaktivního odpadu plánuje v příštích týdnech a měsících na toto téma rozsáhlou diskusi. Úložiště by se mělo začít budovat nejdříve v roce 2050 a spuštění do provozu se plánuje na rok 2065. Otázkou však zůstává, jak bude za 50 let vypadat a fungovat jaderná elektrárna.

Spustit audio