Zabránit srážkám se zvěří mají modré odrazky - letos přibyly i v jižních Čechách

29. prosinec 2011

Modré odrazky nebo i pachové repelenty podél jihočeských silnic mají odradit zvěř, která by chtěla vběhnout na vozovku. Avšak ne vždy jsou správně umístěny. Jejich instalace podléhá určitým pravidlům, kdy se k umístění musí vyjádřit silniční správní úřad, policie České republiky a majitel pozemku.

Jak ale říká Petr Brom, ředitel závodu České Budějovice Správy a údržby silnic Jihočeského kraje, ne vždy se tak postupuje a silničářům pak jejich nesprávné umístění komplikuje údržbu okolí komunikací, zejména při sečení: „Umisťují se divoce, více méně bez schválení a bez povolení. Dodatečně se to snažíme řešit, aby nám myslivecká sdružení povolení doložila. Z našeho pohledu nám tato zařízení drobátko komplikují údržbu, ale snažíme se je legalizovat a neodstraňovat. Jsme si vědomi toho, že pomáhají bezpečnosti silničního provozu a snižují ohrožení jeho účastníků střetem se zvěří.“

Odrazkami a pachovými repelenty se v Německu inspirovala Českomoravská myslivecká jednota. Instalaci zajišťují myslivecká sdružení. Luděk Králíček, který má na starost myslivost a ekologii, však oponuje, že jejich pracovníci postup dle norem dodržují: „Když se to dělá u nás prostřednictvím okresních mysliveckých spolků a sdružení, tak tam vždy pošleme instruktora, který myslivcům řekne, jakým způsobem se to má instalovat a co všechno musí dodržet. Repelenty a odrazky si samozřejmě může objednat a instalovat kdokoli, z neznalosti pak nedodrží postup, který by dodržet měl.“

Při sledování nehodovosti aut a zvěře na Litoměřicku se zjistilo, že možnost střetu se snížila až o 90 procent. Jihočeský kraj na tuto prevenci vyčlenil letos ze všech krajů nejvíce peněz - 350 tisíc korun.

autor: Jiří Čondl
Spustit audio