Byzantští muži měli brucelózu

4. leden 2012
Monitor

Nemoc brucelóza se v Evropě vyskytuje nejméně 1000 let. Dokazuje to zkoumání koster z byzantského pohřebiště v jižní Albánii.

Brucelóza je infekční onemocnění vyvolané bakteriemi rodu Brucella. U zvířat způsobuje potraty a neplodnost, zatímco u člověka vyvolává multisystémové horečnaté onemocnění. Lidé se mohou nakazit kontaktem s nemocnými zvířaty nebo požitím nepasterizovaného mléka a masa. Ve většině zemí střední Evropy a Spojených státech je brucelóza vzácná, ale dalších oblastech světa představuje závažný problém. Jednou z nich je Středomoří, kde se vyskytuje nejméně 1000 let.

Dokazuje to studie antropologů z Michiganské státní univerzity, kteří zkoumali kostry z pohřebiště ve městě Butrint na jihu Albánie. Butrint byl římská kolonie, pak výspou Byzantské říše a ve středověku byl opuštěn kvůli záplavám. Na obratlích dvou mladých mužů z byzantinského období vědci našli léze, které vypovídaly o možné infekci tuberkulózou. Výsledky analýz DNA tuberkulózu nepotvrdily. Zato však dokázaly, že oba muži trpěli brucelózou, která může „užírat“ kosti páteře podobným způsobem jako tuberkulóza. Je to vůbec poprvé, kdy vědci objevili stopy brucelózy na kostech z nějakého archeologického naleziště.

Zdroj: Michigan State University

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.