Co způsobila hadí invaze na Guamu

14. září 2012
Monitor

Hadi mínus ptáci rovná se více pavouků. Tak by se daly shrnout výsledky studie, která se zabývala dopadem invaze stromových hadů na ostrov Guam.

Ve 40. letech minulého století byly na pacifický ostrov Guam náhodně zavlečeny bojgy hnědé (Boiga irregularis). Tito užovkovití hadi pocházejí z Austrálie a Indonésie a jsou příkladem jedné z nejagresivnějších zvířecích invazí. Bojgy žijí na stromech a loví ptáky. Do 80. let na Guamu stačily zdecimovat naprostou většinu původních druhů – z 12 druhů zůstaly jen 2, které se vyskytují na malém území a za svou existenci vděčí kladení pastí na hady.

A jaký to má dopad na ekosystém Guamu? Mnoho vyhynulých druhů lovilo pavouky, soupeřilo s nimi o potravu nebo využívalo jejich sítě při stavbě hnízd. Biologové z Ricovy univerzity s kolegy z dalších amerických vysokých škol se proto zaměřili především na ně. Výsledky jejich studie ukázaly, že v džunglích Guamu žije asi 40x větší množství pavouků než na blízkých ostrovech jako je Saipan, kde původní ptačí fauna zůstala zachována. Podle vědců zde skoro není možné položit nohu na zem, abyste nešlápli na pavouka.

Zdroj: Rice University

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.