David Storch: Ryby v řekách vymírají kvůli zbytkům léků ve vodě

13. listopad 2014

Velké přírodní katastrofy přírodě dvakrát nevadí. Někdy dokonce i pomáhají a musí se uměle vyvolat. Co ale třeba ničí život v našich řekách, je člověk. A vůbec o tom neví.

Biolog a ekolog David Storch tvrdí, že velké přírodní katastrofy prostě k přírodě patří. „Ekologie 20. století si konečně uvědomila, že například velké povodně jsou přírodě prospěšné. Dnes je dokonce musíme někde i simulovat.“

Je to prý hodně podobné sekání louky. „Aby se na ní udržela diverzita rostlin, musíme ji pravidelně kosit. A často jde o klíčové principy k udržení rovnováhy v přírodě.“

Čtěte také

V poslední době se hodně hovoří o vymírání ryb v českých řekách. Přitom rozbory dokazují, že voda je v nich daleko čistší než před rokem 89.

„Na řekách jsou bariéry, ale to není nic nového. Není to tedy ani znečištěním ani omezením migrace. Vypadá to na to, a dokazují to i průzkumy, že ryby vymírají kvůli zbytkům léků ve vodě.“

Pilulky. Ilustrační foto

Nejde přitom jen o často zmiňovanou ženskou hormonální antikoncepci, ale také látky, které jsou v obyčejných červených pilulkách proti bolesti. „Je to zatím jen teorie, ale vypadá, že bude správná. Ryby tak přímo nevymírají, ale jsou neplodné,“ dodává.

Ochrana přírody není univerzální

Zajímavé prý je, že se v čase mění nejen příroda, ale i její ochrana. Ta nemůže spočívat jen v její konzervaci ani v ponechání jejímu osudu. „Vždy ale musíme vědět, co plánujeme.“

Podle biologa může být postoj ochránců přírody pro širokou veřejnost často nečitelný. „Ekologové volají o nezasahování v případě Šumavy. Na druhé straně prosazují pojezdy těžké vojenské techniky, nebo dokonce vyrábějí jezírka řízeným výbuchem.“

Zasahovat, nebo ne?

Ať chceme nebo ne, stejně to prý už hodně dlouho děláme. „Vždy nějak zasahujeme. Jde jen o to, jak. Neexistuje univerzální recept.“ Od toho máme biology a ekology. Ti mají vědět, jak a proč plánovat ochranu konkrétního místa. Nejdřív ale musíme rozumět principu krajiny. Až pak ji účelně chránit.

Mnoho z nás se může domnívat, že pokud oplotí část krajiny a nechá ji být, tak ji chrání. „Pak vám toho ale spousta umře. Cílem by tak mělo být udržovat rozmanitost. Tím vymírání zabráníme.“

Jak se dívá na současné rybaření v našich rybnících? Ze světa postupně mizí různé druhy fauny a flory. Co nám bude chybět nejdřív? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , zis , David Storch
Spustit audio