Delší spánek zvyšuje práh bolesti

3. prosinec 2012
Monitor

Prodloužení spánku u zdravých, ale chronicky lehce nevyspalých lidí zvyšuje denní bdělost i práh bolesti. Naznačuje to výzkum amerických odborníků na problematiku spánku.

Studie se zúčastnilo 18 zdravých dospělých lidí, kteří netrpěli žádnými bolestmi, ale byli chronicky mírně nevyspalí. Část z nich dostala za úkol spát tak, jak mají ve zvyku, druhá část měla po čtyři noci prodloužit svůj spánek na plných deset hodin za noc. Jejich bdělost přes den vědci měřili testem latence mnohočetného usnutí (multiple sleep latency test, MSLT), který byl původně vyvinut k testování narkolepsie. Práh bolesti určovali pomocí zdroje tepla, z nějž lidé stahovali prst ve chvíli, kdy pocítili bolest.

Lidé ze skupiny, která měla navýšit dobu svého spánku, spali v průměru o 1,8 hodin déle než lidé z kontrolní skupiny. Delší doba spánku pozitivně korelovala s jejich denní bdělostí, která je spojena s citlivostí vůči bolesti. Lidé, kteří se po čtyři noci „vyspali dorůžova“, udrželi svůj prst na zdroji tepla o 25 % déle než lidé z kontrolní skupiny. To je podle autorů studie větší efekt, než jaký by přinesla dávka 60 mg kodeinu. Tak velké snížení citlivosti vůči bolesti vědce překvapilo. Ukazuje také na význam dostatečného spánku u lidí, kteří trpí chronickou bolestí nebo se chystají podstoupit chirurgický zákrok.

Zdroj: American Academy of Sleep Medicine , SLEEP

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.