Doprava budoucnosti? Auta, která komunikují mezi sebou i autonomní vozidla

9. březen 2016

Jaká budoucnost čeká oblast dopravy? Jaké technologické trendy mění současnou automobilovou elektroniku? Hostem Studia Leonardo byl děkan Dopravní fakulty Českého vysokého učení technického Miroslav Svítek.

„Trendy jsou jednoznačné,“ uvedl expert. „Nastává éra kooperativních systémů, kdy vozidla komunikují nejen mezi sebou, ale i s dopravní infrastrukturou.“

To umožňuje lepší řízení dopravy i lepší zvládání kongescí, tedy dopravních zácp.

„Ještě vyšším stupněm jsou autonomní vozidla, auta bez řidiče. Například v Německu běží pilotní projekt, kdy kamionová doprava jezdí bez řidiče v odstavném pruhu. Má to spoustu výhod: kamiony mohou vytvořit takový vláček,“ vysvětlil Svítek.

V souvislosti s rozšířením těchto kooperativních systémů bude v budoucnu možné, aby akce neukázněného řidiče byly kompenzovány systémem, kdy například auto bez řidičova zásahu samo zbrzdí, aby nedošlo ke srážce.

„Mobilita se stává v současném světě službou,“ zdůvodnil posun v chápání dopravy děkan. „Stejně jako máme telekomunikační služby, a u nich chceme ty správné parametry a garanci, tak totéž platí i pro službu mobility. Parametrem zde může být třeba doba dojezdu.“

Kdo nakonec rozhodne o tom, jak bude doprava budoucnosti vypadat? „Je přirozený vývoj, že stoupá poptávka po nových technologiích v dopravě,“ konstatoval Svítek.

„A nejde jen o technologie, ale i o obchodní modely jako je třeba car-sharing nebo bike-sharing, tedy sdílení dopravních prostředků.“

Své místo v osobní dopravě pomalu získávají o noví pomocníci člověka, drony.

V Las Vegas byl představen první autonomní dron s lidskou posádkou. „Už tedy nejde o dopravu jen pozemní, ale i leteckou.“

„Do tohoto dronu si občan sedl, zmáčknul tlačítko kam se chce dostat, dron se sám vznesl, a také přistál v cíli,“ přiblížil nikoli vzdálenou podobu osobní dopravy Miroslav Svítek.

autoři: luv , Terezie Jirásková , oci
Spustit audio