Globální oteplování je primitivní představa. Klima se prostě mění, říká klimatolog Prošek

23. únor 2017

Profesor Pavel Prošek je trochu jiný vědec. Poslechněte si jeho názory na změny klimatu, oteplování a změny v Antarktidě.

Pavel Prošek navštívil Antarktidu 12krát. Jak říká, ledový kontinent se změnil a mění se dál. Hlavně prý kvůli lidem. „Počet návštěvníků tam každý rok roste, přestože existuje speciální komise, která má jejich počet redukovat. Na druhou stranu lidem nemůžete zakázat, aby ji navštívili,“ krčí rameny.

„Víme, že se Antarktida mění. A podepisuje se tím na klimatu celé planety,“ popisuje vědec. „Je to ale zaměňováno s primitivní představou, že se klima celé naší planety pozvolna otepluje. A to není pravda. Taky ale není pravda, že se neděje vůbec nic.“

Realita vs. představy

Předpovědět ale přesně, kam až to povede, zatím neumíme. „Víme, že jsou příčiny a následky. A čím víc je budeme poznávat, tím líp budeme umět prognózovat.“ Problém je, když tyto prognózy začne někdo z komerčních důvodů zneužívat.

Pavel Prošek

„Když se zveřejnily informace o rostoucí intenzitě UV záření, zamnuli si ruce výrobci slunečních brýlí a opalovacích krémů,“ uvádí Prošek příklad. „To tady bylo a bude.“

Neslušný kontinent

Prošek taky zakládal první českou vědeckou stanici Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. „Je to nejdynamičtěji se měnící část Antarktidy. Vybírali jsme území pro stanici tak, aby se tam mohlo realizovat maximální množství vědních disciplín,“ vysvětluje. „Byl by v tom čert, abychom na něco nepřišli.“

Témat je prý celá řada. „Dokonce nám do programu pronikly i technické disciplíny, kdy se třeba sleduje odolnost plastů vůči extrémnímu klimatu nebo extrémně silnému ultrafialovému záření.“

Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě krátce po základním odzimování. V pozadí zamrzlý průliv Prince Gustav Channel a pohoří Antarktického poloostrova
autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio