Jak kmitají mosty? Odpovědi dává radarová interferometrie

24. říjen 2017

Proč je důležité sledovat pohyb velkých staveb? Třeba proto, že sledováním rizikových objektů lze předejít katastrofě. To také potvrdil v Magazínu Leonardo vedoucí vědeckého týmu Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd Milan Talich.

„Kontinenty se pohybují, dochází k pohybu zemské kůry, a tak zemské kry na sebe narážejí a celá naše Země se nějak deformuje,“ vysvětlil odborník.

Příčinou pohybu velkých objektů mohou být nejen tektonické jevy, ale i pohyby vzniklé vlivem lidské činnosti, jako je třeba poddolování. „Měříme ale například průhyby mostů vlivem zatížení průjezdu vozidel nebo kmitání výškových staveb vyvolané silou větru.“

Metody pro sledování těchto změn jsou různé. „My používáme pozemní radarové interferometry, ale je také užívána ale i družicová nebo satelitní interferometrie.“

„Pozemní metoda má ale výhodu, že jsme měřenému objektu blíž. Vliv ostatních faktorů, jako je atmosféra, jsou menší a dosahujeme větších přesností.“

Protože posun jakéhokoli objektu změní i fázový posun odraženého a změřeného radarového signálu, tak vědci dokážou velice přesně měřit a určovat pohyb objektu ve směru vůči radaru.


Jak funguje radarová interferometrie? „Zní to vědecky, ale v podstatě nejde o nic jiného, než že radar vyšle nějaký signál, ten se odrazí od objektu, my ho zachytíme a můžeme měřit různé veličiny jako je čas, intenzita nebo fázový posun.“

„My nabízíme své služby, tedy jsme schopni určit například pohyby mostů v reálném čase, zjišťovat v jakých frekvencích mosty kmitají a podobně,“ dodal Talich.

Kromě tradičních geodetických metod se nově prosazuje také metoda tzv. laserování, tedy skenování pomocí laserového skeneru. „Dále všichni známe a používáme GPS, pak různé extenzometry, akcelerometry a náklonoměry.“

Talichův tým vypracoval expertní systém, který byl také oceněn v roce 2016 cenou Inovace, jeho součástí jsou webové aplikace pro analýzu deformací. „Tento systém slouží pro sledování deformací s využitím technologií radarové interferometrie a vyvinuli jsme jej ve spolupráci s Geodézií Ledeč nad Sázavou s.r.o..“

„Je pravda, že jsme celosvětově první, kdo udělal takový expertní systém. Dělali jsme to právě proto, aby české firmy získaly konkurenční náskok před zahraničím. Proto je i systém v českém jazyce,“ upozornil expert.

Systém obsahuje softwarové nástroje pro zpracování všech naměřených dat a české firmy mají vše přes webový přístup k dispozici.

„Nemusí tedy investovat nemalé prostředky v řádu milionů do nákupu vlastního radaru, nemusí se s ním učit dlouze pracovat, a pak ho teprve použít v praxi. Můžou jít rovnou na náš expertní systém a tam tyto zkušenosti získají,“ doporučil zájemcům o měření deformací velkých objektů Milan Talich.

autoři: jkl , oci
Spustit audio