Josef Brož: Vojenská čest armádního generála Pierra de Villierse

20. červenec 2017

Na slavnostním defilé 14. července ve státní svátek Dne pádu Bastilly toho dne na Champs-Elysées nechyběl. Vrchní velitel francouzské armády Pierre de Villers potřásl svému prezidentu Emmanulovi Macronovi pravicí, jak to má v poslední době prezident rád.

O pět dní později podal generál demisi. K rozhodnutí mu stačil pouhý týden. První demise tohoto druhu v dějinách Páté republiky. Co se stalo? Pro pochopení by možná stačilo jedno slovo, jedna věta.

Když před Komisí národní obrany a vojenských sil francouzského Národního shromáždění předstoupil generál ve středu 12. července, tedy dva dny před tou velkou slávou - během níž pochodovali před tribunou vojáci jako jeden muž, nad hlavami hřměly vrtulníky a stíhačky, a duněla kola a dlažba se třásla i pod kopyty koní.

Tehdy v kuloárech parlamentu utrousil větu, týkala se drastického snížení vojenského rozpočtu, a to o 850 milionů eur, který ministerstvo financí pod vedením Géralda Darminina oznámilo o den předtím. Zpráva ministra se týkala škrtů hned několika resortů, s úmyslem ušetřit 4,5 miliard eur, obranu ale postihla nejvíce.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a vrchní velitel francouzské armády Pierre de Villers

„Nebudu se moci podívat mým hochům do očí, pokud ještě snížíme naše prostředky,“ posteskl si před komisí generál a vpodvečer se nechal slyšet, že u něčeho takového opravdu „nemusí dál být“. „Už jsme se vydali ze všeho, ze všeho,“ dodal dramaticky.

Mladý pětapadesátiletý generál

Na státní svátek vydal generál Pierre de Villiers, jinak také mladší bratr politika stejného příjmení, Philippa de Villierse, na názorových stránkách téhož listu rozsáhlý komentář o stavu francouzské armády. Generál v něm připomíná, kde všude a s jakým nasazením bojuje francouzská armáda.

Premiér Édouard Philippe téhož dne připomněl, již na okraj vzniklé polemiky, že generál byl dekretem ve své funkci potvrzen k 1. červenci do 31. července příštího roku.

Vrchní velitel francouzské armády Pierre de Villers odstoupil

Navýšení vojenského rozpočtu, a to o magická 2 procenta hrubého domácího produktu navíc patřilo k jedněm z výrazných prezidentských slibů během kampaně. Nová ministryně obrany Florence Parlyová upřesnila, že k navýšení dojde – ale až v příštích letech, počínaje rokem příštím, s perspektivou roku 2025. Oproti dnešním 32,7 miliardám bude v roce 2018 ve výši 34,2 miliardy eur.

U toho již generál Pierre de Villiers ale nebude. Nechystal se již dříve do důchodu? Patrně by možná ještě vydržel, zatnul by zuby a přijal by nakonec i to, že armáda je pro současný vládní kabinet „velkým obětním beránkem“, po němž se navíc chce, aby mlčel jak zařezaný.

Jak tomu říká prezident Macron? „Není vhodné šířit některé debaty na veřejnosti… Jsem váš šéf.“ A vojáci, mnohem více, než kdokoliv jiný, by měli podle něj plnit to, čemu se říká „„smyl pro povinnost a odstup“.

„Republika takto nefunguje,“ dodal na adresu generála, co promluvil. Do jaké míry obětoval generál de Villiers některé ze svých povinností na oltář cti, to je otázkou. Jsou tací, kteří tvrdí, že si svou čest naopak zachránil.

Funkce se ujímá nový „mladý generál“, pětapadesátiletý François Lecointre, jehož vláda představila jako hrdinu války v Bosně-Hercegovině

Od dnešního dne se funkce ujímá nový „mladý generál“, pětapadesátiletý François Lecointre, jehož vláda představila jako hrdinu války v Bosně-Hercegovině, z operace o most Vrbanja, jenž dosud sloužil jako šéf vojenského kabinetu premiéra, a to již od léta 2016.

autor: Josef Brož
Spustit audio