Kontakt s tištěnou knihou dětem tablet nenahradí, tvrdí typograf

8. únor 2016

Jak ovlivnily moderní technologie a nástup tabletů, čteček a chytrých telefonů způsoby, jakým čteme knihy? Jak vnímá tyto převratné změny sám typograf? Odpovědi zprostředkoval host Studia Leonardo bohemista a typograf Jakub Krč.

„Je to druhá největší revoluce v historii po vynálezu knihtisku,“ uvedl expert.

Zatímco dříve měli sazeči a tiskaři plnou moc nad tím, jak kniha bude vypadat, nástup elektronického čtení přenesl tyto kompetence z typografa na čtenáře.

„Vy si můžete rozhodnout o velikosti stránky, typu i velikosti písma. Můžete se rozhodnout, jestli chcete mít text zarovnaný do bloku, nebo na praporek. Najednou se stáváte spolutvůrcem vizuální stránky média.“

Krč sám čtečku elektronických knih má .“Používám jí dlouho. Nejdříve jsem si ji pořídil zvědavosti, nakonec se ale ukázalo, že jde o mocný nástroj, zejména stran komfortu,“ vysvětlil typograf.

„Se čtečkou odpadá možnost špatného výběru knihy: celou knihovnu si nesete s sebou, můžete si vždy přepnout podle nálady a pokračovat.“

Čtečka má podle Krče i výhody v pohodlí čtení, zejména ve srovnání s počítačem nebo tabletem.

„Funguje jinak než monitor počítače nebo tabletu. Nesvítí, takže oko si do jisté míry odpočine, podobně jako na papíru.“

Jsou e-knihy budoucností i pro obor typografie?

„Důležitou roli hrát budou, ale že by vytlačily knihy tištěné, to samozřejmě ne,“ je přesvědčen odborník.

Podle něj jsou oblasti, na které se e-knihy hodí víc, ale na některé zase méně.

„Román dnes můžete s velkým komfortem číst ve čtečce, horší je to s odbornou literaturou, která je plná tabulek, grafů a obrázků. Tam tištěná kniha nebude ohrožena,“ soudí Krč.

Další oblastí která vždy zůstane vyhrazena tištěné knize jsou luxusní obrazové publikace nebo dětská kniha. „Kontakt s papírem, s obrázkem je pro děti důležitý.“

„Jak říkají psychologové, tak čtení z papíru zapojuje jiné části mozku než čtení v chytrém telefonu nebo na monitoru. Pro děti je to fáze, které se nesmí překročit, musí číst z papíru, stejně jako musí začít psát rukou, a nikoli na klávesnici,“ předpověděl světlou budoucnost tištěným knihám Jakub Krč.

Pondělní Studio Leonardo s typografem Jakubem Krčem připravila Leona Matušková. Moderuje Renata Kropáčková.

autoři: rkr , oci , Leona Matušková
Spustit audio