Koukalové se sprint v Pchjongčchangu nepovedl, Dahlmeierová zvýšila náskok

Dvě chyby na střelnici a pomalejší běh vytlačily Gabrielu Koukalovou až na začátek třetí desítky ve sprintu jihokorejském Pchjongčchangu. Nejlepší Češkou byla 16. Eva Puskarčíková, vyhrála Laura Dahlmeierová o 8 sekund před Norkou Tiril Eckhoffovou.

Gabriela Koukalová dvakrát chybovala na střelnici

Gabriela Koukalová dvakrát chybovala na střelnici | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Češky dorazily do dějiště příštích zimních olympijských her na poslední chvíli a na jejich výkonu to bylo znát. Gabriela Koukalová už na prvních stovkách metrů ztratila deset vteřin a chybovala i na střelnici.

Po obou položkách musela do té doby nejlepší žena ve sprintech v sezoně jet na trestné kole a dojela až na 21. místě se ztrátou minuty a 43 sekund. Přišla tak o červený dres vedoucí ženy disciplíny, který nově drží dnes čtvrtá Kaisa Mäkäräinenová.

Nejlepší Češkou tak byla Eva Puskarčíková, která sice byla pomalejší na trati, ale čistá na střelnici. Se ztrátou minuty a 28 sekund šestnáctá.

„Popravdě mi to na trati moc nechutnalo, ale aspoň jsem pohlídala střelbu. Když to neběhá, tak to musí střílet. Tratě jsou dost náročné a kopcovité, takže tu budou hodně vidět běžecké rozdíly,“ řekla po závodě Eva Puskarčíková.

Spánek ráno, trénink za tmy. Biatlonisté v Koreji žijí podle českého času

O vítězce bylo rozhodnuto ještě dřív, než nejlepší Češky vyjely na trať. O triumf se přetahovaly Laura Dahlmeierová a Tiril Eckhoffová. Po první střelbě vedla Norka, jenže svůj náskok ztratila. Dahlmeierová předvedla skvělé poslední kolo a s náskokem 8,4 desetin sekundy vyhrála čtvrtý individuální závod v řadě a celkově osmý podnik SP v sezoně.

Pro třetí místo si dlouho jela Francouzka Marie Dorinová Habertová, ale posledním kole musela kvůli nevolnosti odstoupit, stupně vítězů tak přenechala Anais Chavelierové.

Do sobotního stíhacího závodu se kvalifikovala ještě 53. Veronika Vítková, velkou smůlu mela Jessica Jislová, které 60. místo uniklo o půl sekundy.

SP v biatlonu v Pchjongčchangu (Korea):
Ženy - sprint (7,5 km):
1. Dahlmeierová (Něm.) 20:43,7 (0), 2. Eckhoffová (Nor.) -8,4 (0), 3. Chevalierová (Fr.) -41,6 (0), 4. Mäkärainenová (Fin.) -58,7 (2), 5. Dunkleeová (USA) -59,7 (1), 6. Džymová (Ukr.) -1:01,0 (0), 7. Hildebrandová (Něm.) -1:04,6 (1), 8. Bescondová (Fr.) -1:16,1 (1) a Brorssonová (Švéd.) -1:16,1 (0), 10. Braisazová (Fr.) -1:16,4 (2), ...16. Puskarčíková -1:28,5 (0), 21. Koukalová -1:43,4 (2), 53. Vítková -2:40,0 (2), 61. Jislová -2:53,8 (2), 73. Charvátová (všechny ČR) -3:27,0 (5).
Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 963, 2. Koukalová 877, 3. Mäkäräinenová 819, 4. Dorinová Habertová (Fr.) 711, 5. Wiererová (It.) 604, 6. Chevalierová 550, ...10. Puskarčíková 490, 25. Vítková 249, 53. Charvátová 77, 86. Davidová 13.