Laboratoř genetiky a metabolismu hub

6. listopad 2014

Mikrobiologové kombinují biologii a chemii a hledají v houbách biologicky aktivní látky, které by mohly sloužit jako potenciální léčiva na plísňová onemocnění či jako antibiotika.

Houby - to nejsou jen oblíbené hřiby, lišky či žampiony - ty, kterými se zabývají vědci z Laboratoře genetiky a metabolismu hub Mikrobiologického ústavu Akademie věd, mohou způsobovat onemocnění rostlin, od travin až po stromy, ale také živočichů i lidí.

Badatelé studují nejen to, jak jednotlivé druhy hub něčemu či někomu škodí, ale zároveň hledají látky, které houby produkují, tzv. sekundární metabolity. Je jich nepřeberné množství s nejrůznějšími účinky: mohou například odpuzovat nějaké škůdce, působit jako antibiotika nebo mít protinádorové účinky a podobně.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.