Lanškroun vydal zákaz odebírání vody z potoků a rybníků

30. červenec 2015

Kvůli suchu tam výrazně poklesly hladiny vodních toků a lokální srážky je nestačí zvyšovat. Některá koryta v okolí jsou vyschlá úplně, což ohrožuje vzácné druhy živočichů. A nedostatek vody dělá vrásky taky zahrádkářům.

„Tady se nacházíme pod výpustí z Dlouhého rybníka. Jak vidíte, tak ve vodním toku už skoro žádná voda není. V tom rybníku je v dnešní době asi o čtyřicet centimetrů méně vody. Podobný stav máme i na velkém množství rybníků a hlavně na vodních tocích. Vodní toky jsou na velmi nízké hladině. Dotýkáme se minimálních zůstatkových průtoků. To je ten důvod, proč je zakázán odběr vody,“ říká Richard Kohout z lanškrounské radnice.

Čtěte také

A dodává: „Poslední deště ty poslední tři dny trošku spravily ten vláhový deficit půdní vrstvy, ale tato voda se vůbec nedostala do vodních toků. Tuto vláhu spotřebovala tráva a zeleň.“

Ohroženi jsou i raci

Podle Kohouta jsou v rybnících a tocích ohroženi i živočichové: „U většiny těch drobnějších vodních toků už máme zaznamenáno, že některé vodní toky přímo zcela vyschly. Jeden z velmi ohrožených vodních toků je Tatenička v obci Tatěnice, kde se vyskytuje populace raka říčního. Tento vodní tok je na pokraji vyschnutí. Jeho spodní část je prakticky suchá. Tam je situace asi nejhorší.“

Sucho, vyprahlost, země, půda (ilustrační foto)

Paní Miroslava Studená ze Žichlínku ví, že platí zákaz čerpání vody z potoku: „Víme o tom. Jsme informováni. Nedělá nám to ale problémy při zalévání. My máme vlastní zdroj – svoji studnu.“

„Při naší práci, jak jezdíme do terénu, tak provádíme preventivní kontroly, jestli ten zákaz odebírání povrchových vod je splněn. Zákaz potrvá do té doby, než nám přijdou vydatné srážky, které naplní stavy ve vodních tocích,“ vysvětluje Kohout.

Vodohospodáři uvažují i o tom, že zakáží úplné odebírání povrchových vod, což by znamenalo zákaz i na vodních tocích, které nejsou v současné době pod hranicí minimálního zůstatkového průtoku.

autor: PAV
Spustit audio