Magazín Leonardo – Civilizace

31. červenec 2015

Mistr Jan Hus hudební

Léto bylo odjakživa dobou výletů. S Magazínem Leonardo Civilizace se vrátíme do léta roku 1883, kdy Antonín Dvořák cestoval do Husince. V knize návštěvníků nám zůstal jeho velmi speciální zápis. Jaký? I to už se dozvíte v pátečním magazínu od prof. PhDr. Jarmily Gabrielové, CSc., z Ústavu hudebních věd FF UK. Současně se vrátíme také do časů utrakvismu s PhDr. Lenkou Hlávkovou, Ph.D.

Seriál: Život a smrt kazatele

V závěrečném díle seriálu se s Pavlem Soukupem v jeho knize Jan Hus. Život a smrt kazatele zaměříme na tvorbu v českém jazyce a jeho misie na venkově.
„ Vězte tedy, že jsem prohlásil a prohlašuji, že je mým údělem buď kázat, nebo být vyhnán ze země, anebo zemřít v žaláři, neboť papežové mohou lháti a lžou, ale Bůh nelže. Pročež uvažte, zda se mne chcete přidržet, a nebojte se exkomunikace, neboť jste se odvolali spolu se mnou podle řádu a obyčeje církve."

Na slyšenou se těší Adriana Krobová.

autor: Adriana Krobová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.