Martin Knitl: Tři desetiletí s počítači

12. srpen 2012
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Dnes uplynulo přesně 31 let od okamžiku, kdy se na trhu objevil úplně první osobní počítač. Měl zkratku IBM-PC. Je to až neuvěřitelné, co všechno se kolem počítačů odehrálo během pouhých tří desetiletí.

Jmenoval se Karel a byl to robot. Na českém počítači legendární značky IQ 151 s poctivými kusy železa v konstrukci klávesnice a s monitorem značky Merkur, se malý robot coby primitivní program proháněl po čtvercovém poli, sbíral praporky, pokládal praporky, dělal čelem vzad a za žádnou cenu nesměl nikam narazit. Namalovat na obrazovce kružnici pro změnu v programu Basic, to byl úkol na celou vyučovací hodinu. Tehdy jsem byl ve druhém ročníku gymnázia.

Dnes píši tuto poznámku také na počítači, současně jsem našel na internetu datum 12. srpna 1981 jako zahájení prodeje starých "písíček", občas na mě v rohu blikne poštovní schránka anebo čerstvá zpráva ze světa o nepokojích v Sýrii. To vše na místě, kudy se kdysi procházel robot Karel a kybernetický stroj přitom téměř funěl vyčerpáním.

Nedá se nic dělat, vývoj opravdu urazil během 31 let obrovskou cestu. Dnes už nemusíte vědět zhola nic o programování, není nutné vyznat se v podivných šifrách a značkách, prostě posouváte ikonky a téměř všechno se podřídilo obyčejné intuici a selskému rozumu.

Velmi dobře rozumím své mamince, která se odmítá dotknout počítačové myši a vrtí hlavou se slovy: "Nesáhnu na to, protože to určitě vybuchne."

Je to tak jiný svět, že kdo se jeho tempu aspoň částečně nepřizpůsobil a není k tomu nucen, tomu všechny vlaky beznadějně ujely.

Možná byste se divili, jak vzniká rozhlasové zpravodajství. Když se reportér vrátí z natáčení v terénu, sedí u počítače a jediné, co je navenek patrné, je ťukání do kláves a zuřivé točení kolečkem myši vedle na stole. Od manipulace se soubory přes stříhání nahrávek, psaní průvodních textů až po zařazení do samotného vysílání, všechno je to napěchováno někde v zadrátované síti mezi počítači v redakci.

Co naplat, už to nezměníme. Svým způsobem ale počítači nepolíbeným spoluobčanům závidím. Sice je nechtějí v žádném zaměstnání a mají asi problémy i s výběrem z bankomatu, ale ta svoboda...! Takže pěkně v tichosti oslavme malé počítačové výročí. Ty malé osobní jsou dnes na trhu už 31 let.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.