Našel bych u nás několik vědců, kteří by Nobelovu cenu mohli získat, tvrdí předseda AV ČR

10. říjen 2016

Vrcholí týden udělování Nobelových cen. Svůj pohled na cenu samotnou i historii jejího udělování představil v Magazínu Leonardo předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš.

Ten si všímá, že velká pozornost nobelovských komisí je nejen letos věnována buňce. „Ukazuje to, že lidský organismus je tématem, který je důležitý i pro nobelovské komise.“

Hlavní změnou oproti minulosti je stále narůstající počet potenciálních kandidátů, soudí akademik. „Dříve vědecké komunita nebyla tak početná.“

Rozhodování o tom, komu cenu udělit, není jednoduché, souhlasí Drahoš. „Být členem nobelovské komise, bylo by pro mně můrou, kolik je kvalitních vědců na světě a jaké zásadní objevy mají na svědomí.“

Předseda vysvětluje, jak vnímají udělení Nobelovy ceny sami laureáti. „Měl jsem možnost mluvit s několika nositeli Nobelových cen, a na jedné straně oceňují, že jejich dílo bylo takto zhodnoceno a uznáno, na druhé straně si všichni stěžovali na to, že přestali mít skoro čas na vědu, očekává se od nich, že budou jezdit na besedy, dávat rozhovory, stále jsou někam zváni.“

Jak se zapsali Češi do historie Nobelových cen?

Kromě Jaroslava Seiferta a Jaroslava Heyrovského je nositelem ceny také Vlado Prelok. „To je chemik, který vystudoval VŠCHT Praha, člověk, který strávil svou pracovní kariéru ve Švýcarsku, ale je úzce spojen s Československem. Není to náš nobelista, ale vazbu má,“ říká Drahoš.


„Všichni laureáti se kterými jsem mluvil, mi říkali, že do jisté míry ztratili vědecké soukromí a musí počítat s tím, že se budou pohybovat po světě.“

Tím, že nevíme o nominacích a jejich zpracováních, nemáme šanci se dovědět, jestli a jak byly nakonec vyhodnoceny, připomíná akademik. „ Třeba nominace profesora Antonína Holého, pokud k ní došlo, ale pouze jsem o tom slyšel.“

„Mezi špičkovými vědci v Akademii věd bych určitě našel několik, o kterých bych mohl říci, že by jednou mohli cenu získat. Nejcitovanějším vědcem je v posledních letech Jiří Bartek, který se zabývá mechanismem dělení nádorových buněk. Vím i od kolegů, že se o něm hovoří jako o potenciálním kandidátovi na Nobelovu cenu, ale netroufám si předvídat, jaké má šance,“ konstatuje Jiří Drahoš.

Spustit audio