Nechceme pacienta jen „zhubnout“, ale především zbavit cukrovky, říká chirurg Fried

5. leden 2018

Komu kilogramy tělesné váhy navíc omezují život zcela zásadně, měl by zvážit, jestli nevyužije některé z metod bariatrické chirurgie. Ta pomáhá lidem nejen s těžkou obezitou, ale i s cukrovkou II. typu, především zákrokem tzv. plikace žaludku.

„Lékař při plikaci zahrnuje stěnu žaludku dovnitř, stěny přidržuje k sobě stehem. Tím se zmenší jeho objem, takže pacient nemůže jíst tak velké množství potravy jako dříve,“ popsal v Magazínu Leonardo podstatu operace průkopník bariatrie u nás i ve světě profesor Martin Fried z pražské OB kliniky.

Tím se zároveň spustí celá řada hormonálních odpovědí, které pak pomáhají například při cukrovce 2. typu zlepšit inzulínovou senzitivitu tkání.

„Žaludek se zužuje nadvakrát. Jsou to dvě vrstvy zúžení nad sebou, které umožňují jemně nastavit objem orgánu tak, aby se zredukoval na 100 až 150 ml z původního objemu kolem litru až litru a půl. Tedy až na desetinu původního objemu.“

Laparoskopická operace, kterou je plikace dnes prováděna, má výhodu, že je šetrná vůči pacientovi, ale také chirurgovi dává přehled, který při otevřeném operování nikdy nemá. „Optika, kterou se díváme do břicha, dává obraz zvětšený, je podobná optice periskopů v ponorkách, takže vidíte částečně i za roh.“


„Dříve bylo jediným cílem bariatrické chirurgie pacienta zhubnout. Od přelomu tohoto tisíciletí se tato metoda soustředí především na léčbu cukrovky a přidružených metabolických onemocnění, jako jsou vysoký tlak a poruchy tuků v krvi. Jestli dojde k váhovým úbytkům, tak je to vítaný vedlejší efekt, ale ne zásadní cíl léčby.“

„Tento typ operace ale vyžaduje zvláštní cvik. Operujete tak, že se díváte na obrazovku, ale ruce vám pracují jinde,“ upozornil Fried. Samotný zákrok pak trvá obvykle kolem hodiny.

Moderním trendem dnes je operovat plikací i ty, kteří trpí cukrovkou, ale jejich nadváha není kritická. „Zjistilo se, že tyto zákroky nezpůsobují tak zásadní hmotnostní úbytek u diabetiků jen s nadváhou, ale působí stejně dobře na jejich cukrovku.“

K samotnému chirurgickému výkonu jsou potřeba minimálně dva lékaři. „K tomu anesteziologický tým, který je velmi důležitý, protože obézní pacient není jen hmotný, ale má celou řadu dalších komplikujících stavů. Nezbytný je tým velmi zkušených sester, ty jsou nutným základem fungování operačního sálu.“

Po zákroku pacienti bolestmi netrpí, především díky moderním tišícím prostředkům. „Pacienti se ale musí zažít pohybovat velmi brzy, už za několik hodin po operaci je stavíme. Pak musíme tlumit pocit na zvracení nebo i zvracení, protože se žaludek lidově řečeno brání novém tvaru. I tady nastupuje úloha farmakoterapie.“

„Pacienti po zákroku zůstávají na nemocničním lůžku přibližně dvě noci, pak jsou propuštěni do domácího ošetření. Ale v první řadě musí dodržovat velmi, velmi přísně doporučení, která od lékařů dostávají,“ shrnul profesor Martin Fried.

autoři: anr , oci
Spustit audio