Nejhorší vizitkou evropského trestního práva je Breivik. Směje se nám do očí, tvrdí právník

22. březen 2017

Většina Čechů volá po zpřísnění trestů, alespoň to vyplývá z průzkumu, který nedávno zveřejnila Mladá fronta DNES. Pro 45 % dotázaných je dokonce přijatelnější, kdyby šel společně se skutečnými zločinci na smrt nevinný, kdyby v Česku platil nejvyšší trest. Respondentům sondy agentury Median se to zamlouvá více, než kdyby nebyl odsouzen nikdo.

„Diskuze o efektivitě trestání je v demokratické společnosti velmi důležitá,“ uvedl v pořadu Pro a proti právník Milan Hamerský.

Ten si osobně myslí, že se i v České republice dějí tak strašné zločiny, za které je trest smrti adekvátním vyjádřením společenského odsouzení takového extrémně nepřijatelného skutku. „Ve velmi výjimečných případech je to odůvodněné a dlouhodobá poptávka veřejnosti je i pro mě pochopitelná.“


U majetkových deliktů má smysl výši trestu promýšlet, ale u násilných trestných činů je to jinak. Nejhorší vizitkou Evropy je pan Breivik. Směje se nám do očí člověk, který má na rukou krev 69 lidí. Hajluje u soudu a dostane 21 let, protože to je největší trest, který v Norsku může být prodlužován.Milan Hamerský

Právník soudí, že v civilizovaných zemích, ve kterých ještě trest smrti je, tedy v USA a v Japonsku, se justiční vraždy prakticky nedějí. „Jsou americké státy, které odsuzují k trestu smrti, ale nevykonávají je, a trest se překlápí na doživotí. Je tam ten symbolický akt, že vícenásobný vrah má rozsudek trestu smrti, ale doživotí. Podle mě je to trochu obezlička, ale plní to určitý efekt vyjádření společnosti.“


To, že nesouhlasíme s trestem smrti, neznamená, že necítíme s obětmi a jejich blízkými. Cílem je zločinům předcházet. K řadě trestných činů dochází v afektu, to znamená, že je velký prostor, aby se věci řešily včas... Naším cílem je prevence a předcházení závažným trestným činům. Nemyslíme si, že trest smrti nebo dvacetiletý trest odnětí svobody bez jakékoli práce s takovým člověkem, je řešením. Takový člověk vyjde jednou ven a společnost bude opět konfrontovaná s tím, že se nezměnil.Lucie Rybová

„Myslím, že by bylo na místě násilné zločiny ještě zpřísňovat,“ shrnul Milan Hamerský.

Předsedkyně Českého helsinského výboru Lucie Rybová vyjádřila postoj této organizace: „Se zpřísněním trestů, případně zavedením trestu smrti, nesouhlasíme z řady důvodů.“

„Pokud by existoval prokazatelný výzkum, že vysoké tresty nebo trest smrti májí preventivní účinek, tak by se o tom dalo diskutovat, ale to v tuto chvíli nebylo nikde prokázáno,“ upozornila aktivistka.

Podle ní je třeba si říct, co zpřísněním trestů chceme docílit a také jestli je náš systém na takový posun připraven. „Věznice nejsou z hlediska kvalifikovaného personálu kapacitně připraveny na práci s odsouzenými.“

„Zpřísňování trestů bude znamenat zase jenom přeplněnost věznic a nemáme jistotu, že se pachatel po propuštění napraví, protože bez kvalitní práce je náprava minimální,“ konstatovala Lucie Rybová.

autoři: ves , oci
Spustit audio