Německo přestane dotovat extremistické strany

25. červen 2017

Německý parlament tento týden schválil ústavní změnu, podle které extremistické strany nemohou čerpat státní peníze na podporu své činnosti. Kritici označují změnu za nedemokratickou. Němečtí zákonodárci považují krok za oprávněný, politický systém podle nich má mít možnost bránit se projevům extremismu.

O změně pravidel pro financování politických stran píší německý týdeník Die Zeit a server stanice Deutsche Welle.

Pro ústavní změnu zabraňující nedemokratickým politickým stranám v přístupu ke státním dotacím hlasovala výrazná většina zákonodárců. Jednou z prvních stran, na které se změna legislativy bude vztahovat, je krajně pravicová NPD, Národnědemokratická strana Německa, která loni získala dotace ve výši více než jednoho milionu eur.

Ministr spravedlnosti Heiko Maas změnu uvítal. „Stát není povinen financovat odpůrce demokracie,“ prohlásil před hlasováním a dodal: „Platit z daní strany jako NPD je přímou státní investicí do podněcování krajní pravice.“

NPD se zastali zelení

Podle dřívějších pravidel mohla na státní dotace dosáhnout jakákoliv strana, která získala jedno procento v místních nebo půl procenta v národních, případně evropských volbách. Nově se bude posuzovat, jestli program strany nepodrývá německou demokracii.

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas z SPD

Poslanci odmítají, že by nová legislativa byla namířena výhradně proti NPD, vztahuje se na všechny extremistické strany. Změna legislativy nicméně přichází po neuspěšném pokusu vlády NPD zakázat. Spolkový nejvyšší soud uznal, že strana propaguje protiústavní myšlenky. Stranu ale soud nezakázal s vysvětlením, že její vliv je minimální a nepředstavuje tedy reálnou hrozbu.

Soud dále uvedl, že „vláda má jiné možnosti, jak na existenci krajně pravicové strany reagovat“ a dát najevo, že pro rasistické a antisemitské postoje není na politické scéně místo. Zákonodárci proto návrh přepsali tak, aby se dal aplikovat na všechny extremistické strany. Například Zelení byli však proti, protože podle jejich názoru se jedná o hon na jednu konkrétní stranu.

NPD zaznamenala pokles v popularitě, zčásti kvůli vzestupu populistické pravicové strany Alternativa pro Německo. NPD by teoreticky mohla rozhodnutí parlamentu dát k soudu, podotýká server Deutsche Welle, strana ale zatím nedala najevo, že by se k takovému kroku chystala.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.