Nemocniční stafylokok ve volné přírodě

22. říjen 2012
Monitor

Američtí vědci objevili u divokých zvířat nebezpečné „nemocniční bakterie“. Kde k nim zvířata přišla a jestli se od nich člověk může nakazit, zatím není jasné.

Bakterie Staphylococcus aureus neboli zlatý stafylokok je původcem kožních zánětů i život ohrožujících sepsí. Jedním z nejobávanějších kmenů je takzvaný methicilin-rezistentní zlatý stafylokok známý pod zkratkou MRSA, který odolává velké skupině antibiotik a způsobuje těžko léčitelné infekce. Většinou se jím lidé nakazí v nemocničním prostředí, ale výskyt stafylokoka MRSA byl zaznamenán také u hospodářských a domácích zvířat nebo domácích mazlíčků a zvířat v zoologických zahradách.

Epidemiologové z Iowské univerzity a Iowské státní univerzity hledali stafylokoky u 37 druhů divokých zvířat, která se dostala do univerzitní záchranné stanice. Nález methicilin-rezistentního kmene MRSA byl pozitivní u tří z celkem 114 zkoumaných jedinců - přenášeli jej dva králíci východoameričtí (Sylvilagus floridanus) a jeden migrující vodní pták vodouš žlutonohý (Tringa flavipes). Dalších sedm zvířat bylo nosiči kmenů zlatých stafylokoků, které jsou senzitivní na methicilin. Mezi nimi byli holubi, sovy, bobr, volavka a veverka. Výsledky pilotní studie tak naznačují, že divoká zvířata mohou být rezervoárem bakterií Staphylococcus aureus včetně nemocničního kmene MRSA.

Zdroj: Journal of Wildlife Diseases

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.