Nenarozené děti zívají

22. listopad 2012
Monitor

Ultrazvukové skenování nenarozených dětí odhalilo, že plod v děloze nejen otevírá pusu, ale také zívá.

Ohledně zívání dětí v děloze dosud panovala nejistota: někteří vědci o něm byli přesvědčeni, jiní se domnívali, že děti jenom otevírají ústa. Oba typy chování jsou si velmi podobné, ale britským vědcům se je podařilo rozlišit podle doby, po kterou jsou ústa otevřena. Tu sledovali na ultrazvukových videonahrávkách obličejů 15 zdravých dětí (osmi holčiček a sedmi chlapců) ve 24 až 36 týdnu těhotenství. Podle tohoto kritéria určili, že asi v polovině případů, kdy dítě v děloze otevírá ústa, ve skutečnosti zívá.

Funkce a význam „nitroděložního zívání“ zatím zůstávají velkou neznámou. Podle studie se ale zdá, že zívání je normální u zdravých dětí a že jeho frekvence klesá spolu s narůstajícím věkem. Je tedy pravděpodobné, že zívání souvisí s vývojem plodu, například zráním jeho centrálního nervového systému. Jeho sledování by pak mohlo poskytnout informace o zdravotním stavu nenarozeného dítěte.

Zdroj: Durham University, PLoS ONE

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.