Nová pamětní deska připomíná v Terezíně židovské obyvatele města Bad Kissingen

7. září 2017

Bývalé kolumbárium v Památníku Terezín na Litoměřicku je symbolickým místem odpočinku obětí holocaustu, které se nedočkali důstojného pochování. Nově je na místě další pamětní deska. Připomíná obyvatele města Bad Kissingen, kteří zemřeli kvůli represím během druhé světové války.

Pamětní desku přijel odhalit primátor města Kay Blankenburg, který předčítá její pietní text: „Bad Kissingen uctívá památku židovských občanů města, kteří byli deportování do Terezína. Mnoho z nich se angažovalo různými způsoby pro své rodné město, ke kterému měli velmi úzké vazby jako němečtí občané židovské víry. I přesto byli po roce 1933 bez jakékoliv ochrany vystavení vyloučení, zbavení práv a deportaci.“

Do města Bad Kissingen se mnoho z perzekuovaných nevrátilo, jak dál připomíná černý text na bílém podkladu chráněným sklem: „Téměř všichni deportovaní přišli o život. Stali se oběťmi nelidských podmínek v ghettu, byli zavražděni, posláni do dalších transportů nebo zvolili sebevraždu. Oni všichni a jejich osudy nesmějí být zapomenuty.“

Pamětní deska židovským obyvatelům města Bad Kissingen

Spolu s primátorem odhalil desku také ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek: „Je to nesmírně důležité, aby každý člověk nějaké to místo posledního odpočinku, alespoň symbolické, měl. A bohužel mnoho z židovských spoluobčanů za války zemřelo někde na neznámém místě, v Polsku, v Pobaltí, v Bělorusku.. Je to takové uzavření kruhu – ti lidé, kteří sem přichází, mají pocit určitého zadostiučinění, že ti jejich předci mají místo, kam se jejich rodina může za nimi symbolicky vracet.“

Počet pamětních desek v kolumbáriu tak postupně roste, před dvěma lety ji tam například odhalila Madeleine Albrightová, aby připomněla jména svých 26 příbuzných, kteří nepřežili holocaust.

autor: Lucie Valášková
Spustit audio