Ondřej Vlček, technický šéf společnosti Avast Software

10. srpen 2012

Máte chytrý mobilní telefon, do nějž si ukládáte nejen telefonní kontakty, ale i svá osobní data nebo dokumenty? A jste si jisti, že děláte dobře? „Používat moderní technologie k vlastnímu užitku je určitě dobře. Je však třeba si uvědomit rizika toho, že telefon můžete buď fyzicky ztratit nebo o data přijít z jiného důvodu. Tato rizika jsou dokonce ještě reálnější než u běžného počítače,“ varuje v rozhovoru s Janem Pokorným Ondřej Vlček, technický šéf Avastu.

V Česku je prý zatím kyberneticky bezpečno. Tedy alespoň podle Ondřeje Vlčka. „Důvodem není ani tak to, že bychom investovali do ochran, ale to, že klíčové systémy, jako je energetika nebo plynárenství, jsou izolovány od běžných sítí,“ vysvětluje. „Je tak málo pravděpodobné, že by se nějaký útočník dostal přes internet kupříkladu do velína Temelínu.“

Jeho tvrzení je uklidňující. Přesto se občas dočteme, že se někdo chystá napadnout kořenové servery DNS. Víte, co si pod tímto výrokem vlastně představit? „Kořenové servery DNS jsou částí základní struktury internetu,“ popisuje Ondřej Vlček. „Pokud by někdo vyřadil kořenové servery z provozu, internet by se zastavil.“

Den bez internetu – pro mnohé z nás už dnes něco nepředstavitelného. Přesto Ondřej Vlček soudí: „Zřejmě bychom to přežili. Svět se ještě neposunul do stavu, kdy by byl na internetu tolik závislý. Dopad by to samozřejmě mělo na firmy, které jsou na internetu vysloveně založené.“

Ondřej Vlček, technický šéf společnosti Avast Software

Kdo vlastně vytváří počítačové viry a kolik těch extrémně nebezpečných se dnes šíří po internetu? Jak se bránit proti zavirování svého počítače? A jak to vypadá v takzvané virové laboratoři a jaká v ní platí pravidla pro zaměstnance? Také na to se Jan Pokorný svého hosta zeptal.

Záznam celého rozhovoru s Ondřejem Vlčkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio