Pavouci vyrábějí své dvojníky

21. prosinec 2012
Monitor

Jeden druh jihoamerického křižáka vytváří zvětšené kopie sebe sama. Jejich účelem je zřejmě odpuzovat predátory.

Biolog Phil Torres z Cornell University si během expedice do deštných lesů v peruánské Amazonii všiml něčeho velmi neobvyklého. Nejprve to vypadalo jako vysušená mrtvolka velkého pavouka, která visela uprostřed pavučiny a sem tam se pohnula. Pak si uvědomil, že pavouk ve skutečnosti není pavouk ale změť různého materiálu: kousků listu, mrtvolek drobných bezobratlých a detritu. Za touto figurkou, dovedně vymodelovanou i s končetinami tak, aby vypadala jako skutečný pavouk, se skrýval její tvůrce: pouhých 5 milimetrů dlouhý pavouček rodu Cyclosa.

Tito křižáci jsou známí tím, že do svých sítí zabudovávají různé „odpadky“ a lákají na ně svou kořist nebo se jimi snaží odpudit predátory. Pavouk, kterého pozoroval Phil Torres a který možná patří k dosud neznámému druhu, tuto strategii zřejmě posunul ještě o kus dál. Nejenže vytvoří zvětšenou kopii sebe sama, ale ještě s ní pohybuje tak, aby vypadala jako živý velký pavouk, před kterým mají predátoři respekt.

Zdroj: Rainforest Expeditions

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.