Pluto je zdrojem rentgenového záření, tvrdí vesmírná observatoř

27. září 2016

Trpasličí planeta Pluto nám, jak se zdá, přichystala další hádanku. Tentokrát však za pozoruhodná data o Plutu nevděčíme americké sondě New Horizons, ale rentgenové vesmírné observatoři Chandra.

Ta obíhá po výstředné eliptické dráze v oblasti mezi Zemí a Měsícem a monitoruje vesmír v rentgenové oblasti spektra. Chandra zamířila svůj rentgenový dalekohled na Pluto v letech 2014-2015 celkem čtyřikrát a pokaždé přitom zaznamenala přítomnost měkkého rentgenového záření, přicházejícího k nám právě z tohoto vesmírného objektu.

Podle astronomů, kteří o této novince referovali v odborném časopisu Icarus, vzniká Chandrou pozorované rentgenové záření zřejmě při složitém vzájemném působení mezi slunečním větrem a z Pluta pomalu odcházející atmosférou. Na Plutu totiž nejsou žádné jiné mechanismy, které by mohly rentgenové záření generovat.

Pluto je malé a studené kamenné těleso bez magnetického pole. Nicméně ani běžný střet nabitých částic slunečního větru s atmosférou Pluta nemůže plně vysvětlit velkou intenzitu pozorovaného rentgenového záření, hustota slunečního větru je v této vzdálenosti od Slunce totiž malá. V okolí Pluta se tedy zřejmě nachází nějaký zatím neznámý prvek nebo zesilující či fokusační mechanismus.

S podobným jevem se v minulosti setkali astronomové i u některých komet, v jejichž blízkosti dochází k podobné (rentgenové záření generující) interakci mezi částicemi řídkého plynu a slunečním větrem. Poprvé jsme však nyní detekovali rentgenové záření u objektu Kuiperova pásu, tedy z oblasti za drahou planety Neptun. Vědci předpokládají že i některá další velká tělesa z Kuiperova pásu budou vysílat rentgenové záření.

Zdroje: NASA, Futurism. AstroWatch, Inverse, Centauri Dreams

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.