Pravěký hrabavý savec

29. srpen 2012
Monitor

Nový nález ukončil víc než 30 let dlouhé debaty o záhadném zvířeti, které žilo na samém úsvitu „věku savců“.

Před 65 miliony let nenávratně zmizeli všichni neptačí dinosauři. Krátce poté se objevili neobvyklí savci, kteří jsou současným druhům příbuzní jen vzdáleně. Jedním z nich byl Ernanodon antelios, kterého jsme až dosud znali jen z jediné fosilie získané sovětskými paleontology v roce 1979. Byla ve velmi špatném stavu, takže nebylo možné získat podrobnější informace o životním prostředí a evolučních vztazích záhadného savce. Další nález však nyní změnil situaci. Je starý 57 milionů let a pochází z mongolského naleziště Naran Bulak.

Ze zvířete se kromě lebky zachovala i páteř a končetiny, takže bylo možné určit, že Ernanodon antelios byl velký asi jako dnešní jezevci a jeho končetiny s dlouhými drápy byly přizpůsobené intenzivnímu hrabání – ať už při hloubení doupat nebo dobývání potravy ze země. Právě hrabavé končetiny ernanodona v minulosti způsobily neshody v tom, kam jej zařadit. Někteří vědci jej pokládali za příbuzného jihoamerických pásovců a mravenečníků, jiní se domnívali, že byl příbuzný africkým a asijským luskounům. Zkoumání nového nálezu nyní dalo za pravdu druhé teorii. Ernanodon antelios má blíže k luskounům než pásovcům a mravenečníkům, ale představuje velmi časnou odnož jejich vývojového stromu.

Zdroj: Science Daily

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.