Pravý život zrakem nevidíme

22. listopad 2015

Co je to život? Co se děje na úrovních, kam běžně lidské oko nedohlédne? Jak se proměnil přístup k bakteriím a virům?

Biologie poslední dobou dokazuje, že naše představy o životě kolem nejsou úplně přesné. Život je podstatně složitější, než jsme se domnívali. A podstatnou roli v něm hraje svět, který je pouhým okem neviditelný - svět interakcí virů a bakterií.

„Je zajímavé, že lidé vnímají pouze organizmy, které vidí,“ říká biolog Josef Lhotský. „Chodíme do zoologických zahrad a tam obdivujeme všechno, co je krásné. Ale ve skutečnosti ta pravá diverzita a ten pravý život se odehrává na úrovních, které nevidíme zrakem. Naprostou většinu života na Zemi nevidíme. Jde právě o bakterie, potažmo viry. U nich se ale stále hádáme, jestli jsou nebo nejsou živé.“

Jak pravý život vypadá?

Běžný člověk má ve svých útrobách přibližně deset na čtrnáctou bakteriálních buněk. Takové číslo samo o sobě nikomu nic neřekne. Josef Lhotský proto používá příměru: „Můžeme říct, že jedna bakteriální buňka představuje jednu malou kuchyňskou fazoli, tak bychom potřebovali krychli o hraně 300 metrů, aby pojala všechny tyto kuchyňské fazole a aby to modelovalo početnost bakteriálního života v našich střevech. Navíc každá buňka - fazole je jeden živoucí organizmus. Přičemž se bavíme jen o tom, co má ve střevech jeden člověk. Když to vynásobíme na celou biosféru, je jasné, že mikroorganismů kolem nás jsou mraky a bez nich bychom nedokázali existovat. Jsou ony, které roztáčí ten koloběh života a recyklace prvků.“

Respondenty pořadu Leonardo Plus, Cestopis evoluce byli biologové Marek Vácha, Josef Lhotský, Antonín Markoš a Jan Černý.

Leonardo Plus si můžete poslechnout každou sobotu ve 22:10.

autoři: Kateřina Rózsová , Iva-Hedvika Zýková
Spustit audio