Senátor Jiří Šesták: Kvórum mělo zabránit rozdrobení volebního spektra, ale vidíme pravý opak

Jiří Šesták, místopředseda Senátu zvolený za hnutí Starostové a nezávislí (STAN), zastává názor, že současný model volebního kvóra do Poslanecké sněmovny je pro malé strany a případné koalice spíše nevýhodný. Podle něj má zabránit rozdrobení volebního spektra, v praxi ale vidíme opak.

Senátoři podali ústavní stížnost kvůli volebnímu systému do Poslanecké sněmovny. Vadí jim vysoké kvórum pro koalice i metoda rozdělování hlasů, která podle nich znevýhodňuje malé politické strany.

Obdobná stížnost byla naposledy podána před 17 lety, nebyly ale splněny všechny formální náležitosti a pléna nedosáhla. Proč má šanci dnes?


Kvórum je kvantitativní podmínka pro platnost voleb nebo hlasování. V případě parlamentních voleb říká, kolik procent voličů musí strana nebo koalice získat pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Podle Šestáka máme větší zkušenost s tím, co volební metoda s výsledky dělá: „Je to pozůstatek opoziční smlouvy uzavřené mezi ODS a ČSSD, které si jako velké strany chtěly pojistit vliv na úkor malých stran. A to přetrvává.“

„Dlouhodobě se dokazuje, že to poškozuje volební systém, ústavou zaručenou rovnost hlasů,“ vysvětluje Šesták. „Děje se ta nespravedlnost, že občané si nejsou rovni ve svém právu volit. Jeden hlas není rovný druhému z jiného konce republiky.“

Když se chtějí dvě nebo více stran spojit před volbami, musí dosáhnout deseti, patnácti nebo dvaceti procent. Příkladem může být nedávný pokus o spojení KDU-ČSL a STAN. „Původně mělo kvórum zabránit rozdrobení spektra. Jenže ono se tím pádem rozdrobuje, jsou tam čtyři malé strany po pěti procentech.“


Předpokládá se, že se posílí vítěz, aby měl větší sílu dělat koalici. Ale vidíme na současném příkladu, že vítěz, který získal masivní podporu, tak koalici nehledá a jde do modelu menšinové vlády.místopředseda senátu Jiří Šesták

Idální není podle Šestáka ani aternativní forma spolupráce STAN a TOP 09. „Znamená to, že se jeden podřídí druhému. Jeho značka není rovnoprávná, je včleněna do značky druhé. Je to marketingový problém na další volby, strana vypadá slabší a v submisivní poloze. Má to znevýhodňující signál do společnosti pro ostatní volby,“ vysvětluje.

autor: mba
Spustit audio