Proč divoké myši vyhledávají špínu

23. říjen 2013

Život v čistotě je luxus, který si divoká zvířata nemohou dovolit. Vyplývá to ze zkoumání divokých a domestikovaných myší.

Domestikovaná zvířata a domácí mazlíčci mají tendenci vyhýbat se špíně, především výkalům. Vědci z Edinburghské univerzity a Kalifornské univerzity v Santa Cruz srovnávali čistotnost laboratorních myší s dvěma druhy jejich divokých příbuzných, které odchytili ve Virginii. Myši umístili do boxů, v nichž si mohly vybrat, zda budou pobývat v blízkosti špinavé podestýlky a výkalů jiných myší. Divoké myši dávaly přednost znečištěnému prostředí, v němž odpočívaly i jedly. Toto chování ostře kontrastovalo s čistotnými laboratorními hlodavci, kteří se špíně pečlivě vyhýbali.

Vědci jej vysvětlují tím, že domácí zvířata žijí v bezpečí a nemají nouzi o potravu. Tím, že jsou čistotná, nic neriskují a navíc ještě snižují riziko parazitární infekce. Divoká zvířata se víc než parazitů musí obávat predátorů a hladovění. Znečištění, které značí, že zde příslušníci jejich druhu žili po delší dobu, jim tak zřejmě signalizuje bezpečí a dostatek potravy.

Zdroj: University of Edinburgh

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.