Rakousko-Uhersko, žalář českého národa? Sotva, pochybuje historik Jiří Rak

18. březen 2016

Jak v dnešní době vnímáme jako Češi osobnost rakouského císaře z rodu Habsbursko-lotrinského Františka Josefa I.? Úpěl český národ pod nadvládou Rakousko-Uherského mocnářství, jak nás učili v hodinách dějepisu?

„Není důvod pokračovat v prvorepublikovém odsudku postavy France Josefa I.,“ uvedl ve Studiu Leonardo historik Jiří Rak z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Tento stařičký mocnář, už jen vlastní délkou vlády, ovlivnil svojí dobu. „Máme plné právo mluvit o době Františka Josefa I. tak, jako v Británii mluví o době viktoriánské.“

Vývoj historického pohledu na osobu rakouského císaře je ale složitý, potvrdil odborník. „Nejdřív na něj první republika nakydala strašlivě svinstva.“

Podle Raka šlo jak o politikum, tak o špatné svědomí. „Češi museli odůvodnit, proč Rakousko bourali. Přitom šlo o dobu, kdy se moderní český národ zrodil, poznal ústavnost, dobu kdy vznikla česká univerzita i akademie a kdy vyšla zásadní literární díla,“ připomněl historik.

„Já tomu popravdě pořád nerozumím, proč si ho vybrali. Vytvořili jsme si představu, že být českým vlastencem znamenalo být proti Rakousku. To ale pravda není.“

Rak soudí, že dnešní pohled na tehdejší dobu také vychází z toho, že si děti ve škole nedají správný obraz dohromady.

„Jsou na hodinách dějepisu, kde se dozvídají, že to byl žalář národů a jak jsme úpěli, pak je svačina, a v hodině češtiny se dozví, že tehdy vznikla největší díla české literatury. A to nejde dohromady.“

V tom tkví problém moderních českých dějin, říká historik. „Tady se vystřídalo během 20. století řada režimů, z nichž každý založil svou legitimitu na negaci svého předchůdce. Tak co z toho mohlo zbýt?“ položil řečnickou otázku historik.

„To základní v dějinách, vědomí kontinuity, nám zmizelo,“ konstatoval Jiří Rak.

Hostem Studia Leonardo byl historik Jiří Rak z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Porad připravila Noemi Fingerlandová, moderuje Michael Rozsypal.

autoři: Noemi Fingerlandová , oci , Michael Rozsypal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.