Řasa, která jí jiné rostliny

21. listopad 2012
Monitor

Zelená řasa se nespoléhá jen na fotosyntézu a v nouzi se živí jinými rostlinami. Unikátní objev se podařil německým biologům.

Každý školák ví, že rostliny přetvářejí oxid uhličitý, vodu a energii slunečního záření na organickou hmotu, kterou tvoří především polysacharid celulóza. Tu dokážou rozkládat někteří živočichové, ale až dosud nebyl znám případ, že by celulózu jako zdroj energie mohla využívat nějaká rostlina. Biologové z Bielefeldské univerzity pracovali s jednobuněčnou řasou Chlamydomonas reinhardtii, která žije ve vodě i v půdních ekosystémech. Patří mezi takzvané zelenivky a už tento název vypovídá o tom, že řasa obsahuje chlorofyl a může tedy získávat energii fotosyntézou.

Vědci však zaznamenali, že pokud v prostředí panuje nedostatek oxidu uhličitého, začne řasa využívat alternativní zdroj potravy. Uvolňuje enzymy, které celulózu z buněk jiných řas štěpí na jednodušší sacharid celobiózu. Ty jsou pak transportovány dovnitř řasy a využity jako zdroj energie. Svým „požíráním“ jiných rostlinných buněk řasa Chlamydomonas reinhardtii odporuje veškerým učebnicím biologie. Inženýrům by ale mohla sloužit jako biokatalyzátor, který by převáděl celulózu na biopaliva.

Zdroj: Nature, Universität Bielefeld

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.