Ředitel Prague Pride: Politici jsou tu pro všechny, i pro lidi oblečené v kůži a s obojky na krku

8. srpen 2016

Každoroční festival Prague Pride se opět vrací do pražských ulic. Je ale Praha skutečně tak tolerantí a otevřená všem? A proč křesťanští demokraté na sobotu, kdy Prague Pride vyvrcholí barevným průvodem, svolali protestní Den pro rodinu?

„Prague Pride není nic, co by potlačilo rodinu jako takovou,“ odpovídá na otázku Renaty Kalenské host Pro a proti - radní a předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf. Proč ve stejný den jako Prague Pride pořádají Wolf a lidovci Den pro rodinu? „My chceme ukázat, že rodina je základem společnosti. Bez klasické rodiny by se nemohly narodit děti. I ti, co půjdou v Prague Pride, vyšli ze základu normální rodiny. A já si nemyslím, že by to bylo něco špatného, a proto Den pro rodinu je něco, co má mít své místo.“


Nejsem pro to, aby homosexuálové mohli adoptovat děti. Já bych byl rád, aby dětí v dětských domovech bylo co nejméně. Ovšem když se podíváte do statistik, kolik heterosexuálních párů žádá o to, aby mohli adoptovat dítě a není jim to umožněno. Tak je zde stále více klasických rodin, které by děti mohly adoptovat. Jan Wolf


Stát a politici nepřistupují ke gayům a lesbám rovně. To mě na tom nejvíc štve. Já jsem se vrátil ze San Francisca, kde se to město chová k LGBT komunitě jako k přínosu. Chovají se stejně, jestli jste bílí, černí, teplí nebo studení. A vrátil jsem se a co vidím? Pana radního, který zakazuje stánek na Václavském náměstí, poslankyni, která plká kraviny u poslaneckého pultíku, že chceme spát s dětmi.Czeslaw Walek

Jak uvádí Wolf, tak mu vadí především forma a excesy, které se během pochodu Prague Pride dějí: „Ten směr, jak to dávají navenek světu, ten není úplně správný. Dnem pro rodinu říkáme – jsme tady, neděláme žádné extrémní pochody. Chceme jen říci, že rodina chce vydržet a věříme, že vydrží,“ říká Wolf a dále uvádí: „Kdyby Prague Pride byl z mého pohledu jinak se chovající – dějí se tam z mého úhlu pohledu věci, které nepatří na Václavské náměstí: Jsou tam lidé oblečení v kůži, s řetězy na krku a obojky jako psi…“

Průvod pro všechny

Pozvání přijal i ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek: „Vysíláme zejména to, že Praha je otevřené město vůči všem. To, že máme trochu více lidí než tady Den pro rodinu, to je celkem jedno. Už jsme několikrát říkali, že lidé, kteří přijdou na Den pro rodinu, by mohli být součástí našeho průvodu. Je to průvod pro všechny, ne jen pro gaye a lesby.“

Wolf ovšem pozvání odmítá s odvoláním to, že není typem člověka, který se rád exhibuje: „Jsou tam lidé, kteří chodí různě oblečeni a když vidí policista někoho, kdo je oděn jen do půli těla, jen v trenkách, tak vyzývá toho člověka, aby se oblékl,“ říká Wolf, na kterého okamžitě reaguje zastánce LGBT komunity Walek: „Já jsem se včera procházel po Riegrových sadech, tam byli lidi daleko méně oblečení než jen do půli těla a neviděl jsem policistu, který by je vyzýval, aby se oblékli.“

Prague Pride

K formě a podobě průvodu uvádí Walek: „Ten průvod se už naštěstí stal tradicí města a my vítáme a jsme otevření k tomu, aby přišli všichni a pokud se oblečou do kůže, tak mě osobně to nevadí. Je to jednou ročně, kdy se mohou projít městem. A nikoho to neuráží, ba naopak.“

Podle Wolfa jsou zde ale lidé, které to uráží a zmiňuji i sociální sítě, kterými se následně šíří fotografie a videa z akce.

Jak Pražané vnímají barevný festival Prague Pride, který dnes začíná? Poslechněte si celý pořad Pro a proti.

autoři: Renata Kalenská , Martina Gillichová
Spustit audio