Rodičovská premiéra u mladšího páru orlosupů

13. květen 2015

Do letošní hnízdní sezóny byl mladší pár orlosupů bradatých v ostravské zoologické zahradě označován jako ten „málo zkušený“. Tento rok se však pro něj stal průlomový.

Oba ptáci byli do Zoo Ostrava přivezeni v roce 2000 jako roční. Zde dospěli a poprvé zahnízdili v roce 2008. Až do loňského roku nebylo jejich hnízdění úspěšné, přesto právě rok 2014 znamenal pro tento pár velký krok kupředu: při líhnutí dokázali pomoci mláděti vyklubat se z vejce, začali se o ně s velkou péčí starat a krmit je. Protože jim však chyběly předchozí zkušenosti, nedokázali mládě krmit správně – nabízeli mu příliš velké kousky potravy, které mládě nedokázalo přijmout. To postupně sláblo a nakonec 4. dne života uhynulo. Společná inkubace vejce a čtyři dny péče o mládě však významným způsobem posílily vazbu mezi partnery a věřili jsme, že v následujícím roce rodiče nově získané zkušenosti zúročí.

Díky kamerovému systému mají ošetřovatelé možnost nepřetržitě sledovat, co se děje na hnízdě, aniž by ptáky při hnízdění jakkoli rušili. Na začátku roku 2015 zaznamenali snesení prvního vejce (3. ledna). Druhé se pak objevilo 12. ledna. Do průběhu inkubace se rozhodli nijak nezasahovat, a proto nevěděli, zda jsou vejce oplozená. 23. února se vyklubalo první mládě. Přestože samice začala mládě krmit a to od ní nabízené kousky potravy přijímalo, po konzultaci s koordinátorem záchovného programu (EEP) bylo rozhodnuto, že mládě po dobu prvních týdnů bude na hnízdě kontrolováno a dokrmováno a pomohou mu tak přežít nejkritičtější období života.

U orlosupů je důležité, aby mládě bylo dostatečně silné a samo aktivně žadonilo o potravu, udrželo hlavičku ve vzpřímené poloze a dokázalo si nabízené kousky potravy ze zobáku rodiče vzít. Čím je mládě aktivnější, tím více motivuje rodiče ke krmení a péči o něj. Rodiče naši asistenci tolerovali a bez problému se k mláděti vždy vraceli. To velmi dobře prospívalo a přibývalo na váze.

Dnes jsou mláděti více než dva měsíce. Do doby, kdy mláďata orlosupů opouštějí hnízdo, zbývá už jen pár týdnů, proto lze říci, že i tento pár mládě úspěšně odchová. Jak ukázaly krevní testy, jedná se o samečka.

A jaký je osud druhého vejce? Protože u orlosupů dochází k jevu zvanému siblicida, kdy starší a silnější mládě usmrtí to menší, odebrali druhé vejce a nahradili je podkladkem. Protože i toto vejce bylo oplozené, podložili je druhému páru, který letos o vlastní vejce přišel. Bohužel líhnutí nakonec nedopadlo dobře. Nicméně i starší a zkušenější pár se však nakonec mláděte dočkal, jak jsme uvedli v předchozí zprávě.

autor: Zoo Ostrava
Spustit audio