Rozpustná elektronika v medicíně

17. říjen 2012

Vědcům se podařilo vyrobit elektronické materiály, které se po přesně stanovené době v těle pacienta rozpustí.

Řiditelné kapsle s léky, senzory pro monitoring lidského těla a implantáty – všechny tyto komponenty mohou obsahovat elektroniku, která po uplynutí své funkční doby nesmí zůstat v těle pacienta. Vědcům se podařilo vyrobit elektronické materiály, které se po přesně stanovené době v těle pacienta prostě rozpustí. Stejné vlastnosti lze využít i při průzkumu přírodních lokalit ekologicky neškodnými senzory, které se po skončení své činnosti rozpadnou.

Vědci zjistili, že určitá třída materiálů a struktur vyrobených z hedvábí, hořčíku a křemíku se může pomocí vody kontrolovaně rozložit. Dokonce lze poměrně přesně stanovit časový limit tohoto rozpadu, a to od několika sekund až po několik let. Místo složité likvidace průmyslového odpadu pak nastoupí nanejvýš kompostovací postupy.

<p> <iframe width="610" height="458" src="https://www.youtube.com/embed/JPBDlpbzC1A" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>

Tým vědců z Illinoiské univerzity a z dalších amerických vysokých škol vyrobil např. teplotní senzor pro monitorování infekce uvnitř těl hlodavců nebo 64pixelovou digitální kameru. Obojí bylo vyrobeno z hedvábných kokonů bource morušového, hořčíkových elektrod a velmi tenkých plátků porézního křemíku. Všechny tyto materiály jsou tenké a mohou se snadno rozpustit ve vodě.

Hlavním parametrem, který určuje rychlost rozpouštění, je odolnost hedvábného skeletu. A výzkumníci umějí přesně nastavit časovou odolnost hedvábných proteinů, které ho tvoří. Příprava hedvábného skeletu spočívá v rozpuštění přírodního surového hedvábí a jeho následné kontrolované krystalizaci.

<p> <iframe width="610" height="343" src="https://www.youtube.com/embed/p9vh_Y2wBvY" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>

Vědcům z různých dalších institucí se tímto způsobem podařilo vyrobit tranzistory, diody a detektory, nebo dokonce bezdrátové výkonové cívky, sluneční články a antény. Je představitelné, že taková samovolně se likvidující elektronika nakonec najde uplatnění i v běžném využití v domácnosti. Zbaví nás problému se složitou likvidací elektronického odpadu. Výzkum byl financován mj. americkou vládní agenturou DARPA.

Zdroje: PhysOrg, Popular Science

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.