S umělými krystaly se budeme setkávat čím dál častěji, předpovídá expert

17. červen 2016

K čemu všemu slouží umělé krystaly? A kde všude se s nimi můžeme setkat? Hostem Magazínu Leonardo byl Jindřich Houžvička z firmy Crytur, která se zabývá výrobou krystalů.

„Krystaly se poprvé začínají vyrábět pro technické účely v 50. letech 20. století,“ uvedl technik. „Česká republika byla jedním z průkopníků této výroby,“ dodal.

Dnes už se pěstování kamenů stává rutinou. „Kameny technického typu jsou ale mnohem dražší než ty šperkové. Když si koupíte kilogram šperkového safíru, tak vás stojí 1000 korun. Technické kameny jsou mnohořádově dražší.“

Suroviny na výrobu krystalů jsou ale relativně levné. Oxid křemičitý i oxid hlinitý jsou základní materiály, které jsou všude kolem nás, vysvětlil Houžvička.

„Vysokou cenu umělých kamenů tvoří perfektní struktura, vnitřní krása materiálu i opakovatelnost,“ popsal odborník.

Možnosti užití krystalů jsou nepřeberné. „Technické kameny jsou dnes základem laserů, zobrazovacích prostředků, je spousta aplikací, kdy se s těmito kameny setkáváte, aniž byste to vůbec tušili, jako třeba v lékařské technice nebo spotřební elektronice.“

Jak zdokonalit současné krystaly? „Stále se dá přijít s dokonalým materiálem, tedy který je perfektnější, lépe strukturovanější, rychlejší a dává více světla.“

„Příprava krystalů je ale relativně složitá záležitost, bavíme se o teplotách kolem 2000 stupňů a o velké čistotě. Vyrábíme krystaly jako je granát, safír, rubín, ale ty se od těch přírodních liší složením, obsahují i relativně exotické sloučeniny, které se v přírodě běžně nevyskytují.“

A protože ceny relativně složitých výrobků postupně klesají, můžeme očekávat, že s rozvojem technologií budeme tedy na krystaly narážet čím dál tím častěji.

„Za pár let většina LED diod bude obsahovat podobný materiál jako je krystal,“ předpověděl Jindřich Houžvička.

Spustit audio