S vodou je na tom ČR špatně. Jsme na žule a teplota se u nás zvýšila o 1°C, varuje hydrolog

21. červen 2017

Jaké bude letošní léto? Hrozí zemědělcům a zahrádkářům sucho? Jak s vodou šetřit?

„Situace se velice zhoršila během posledního týdne. Momentálně se sucho rozvinulo do podoby, která tady od roku 2015 nebyla. S výjimkou horských oblastí můžeme mluvit o suchu téměř na celém území republiky,“ říká hydrolog Jan Daňhelka.

Jsme na tom špatně

Třeba ve Skandinávii je hlavní zásobárnou vody sníh. „U nás ho ale není tolik. Takže platí, že i po sněhově bohaté zimě může přijít sucho. I když u nás letos bylo sněhu víc, než je průměr, vidíme, že kvůli velkému teplu a chybějícím srážkám situace dokáže během několika týdnů přejít do stavu sucha.“

Týden vody 2

Sucho jste u nás mohli zažít na začátku 90. let. „Pak 20 let pršelo. Od roku 2014 začaly převažovat měsíce s menšími srážkami. Máme tedy 3 roky, kdy prší o něco méně, a pokud srážky zůstanou stejné, musíme mít ze sucha logicky větší strach.“

Co by nám pomohlo

Taky průměrná teplota se u nás od 80. let prokazatelně zvýšila zhruba o 1°C. A podle hydrologa jsme na tom špatně i z hlediska podzemních vod. „Jsme na žule, takže zásoby jsou malé a rychle se vyčerpají,“ varuje. „Celá společnost by měla tlačit na šetření a rozumné hospodaření s vodou.“

Jak by měla vypadat česká krajina, aby jí nehrozilo takové sucho? „Prospěla by jí větší fragmentace. Čím větší pole, tím je zranitelnější.“ Třeba v Indii, Íránu nebo Pákistánu je převážná část zemědělství založená na čerpání podzemních vod. A mají velký problém s jejím poklesem.

Zalévat po kapkách

V Izraeli na to šli od lesa. Zalévají po kapkách přímo ke kořínkům. „To je cesta. Lidé tam taky mají v hlavě zapsáno, že voda je vzácná a nesmí s ní plýtvat.“ Mají tam dokonce stanoveno, kolik vody člověk spotřebuje pro pohodlný život. „A když tohle množství překročí, platí za vodu několikanásobně víc.“

I tak se ale Daňhelka domnívá, že vody je na Zemi pořád stejně. Nepřibývá ani neubývá. „Pořád obíhá a díky tomu koloběhu jí není nedostatek. Planeta má dost vody. Pro život je jí dost, ale to neznamená, že někde nemůže dojít. Je třeba ji používat s rozumem.“

Jan Daňhelka
autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.