Staří Římané měli rádi orchideje

23. říjen 2012
Monitor

Orchideje se v západním umění objevily mnohem dříve než v renesanci. Podle nové studie si na ně potrpěli staří Římané, kteří je tesali do architektonických prvků.

Orchideje fascinovaly mnoho lidských kultur z celého světa. Důvodem byl také tvar květů, který u některých druhů připomíná mužské či ženské pohlavní orgány. Odkazuje na to i latinské rodové jméno Orchis (česky vstavač), které pochází z řeckého slova pro varlata. Navzdory tomu byla fytoikonografie orchidejí – tedy jejich symbolické využití v umění - neprozkoumanou oblastí a za nejstarší zobrazení orchidejí se až dosud považovala renesanční díla z 15. a 16. století.

Situaci nyní změnili italští vědci, kteří shromáždili databázi artefaktů, na nichž jsou zachyceny různé druhy rostlin. Vyčerpávající práce s identifikací druhů zobrazených na malbách, textiliích i dílech tesaných do kamene přinesla nečekaný objev. Orchideje se na uměleckých dílech začínají objevovat mnohem dříve než v období renesance. Na architektonických prvcích z Římské říše vědci identifikovali vstavač trojzubý (Orchis tridentata ), švihlík krutiklas (Spiranthes spiralis), okrotici (Cephalanthera sp.) a další orchidejí. Vyskytují se například na oltáři míru Ara Pacis, který v roce 9 před naším letopočtem nechal vztyčit císař Augustus.

S nástupem křesťanství orchideje z umění mizí - pravděpodobně kvůli tomu, že byly symbolem plodnosti a sexuality. Znovu se na uměleckých dílech objevily až v renesanci, kdy byly považovány za ztělesnění krásy a elegance.

Zdroj: Journal of Cultural Heritage

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.