Sto padesát tisíc dětí trpí obezitou. Vyléčit ji nelze, jen držet pod kontrolou, říká obezitolog

31. říjen 2017

Obezita způsobuje vážné zdravotní problémy i společenskou ostrakizaci. V řadě případů začal problém těch, kdo v dospělosti marně zápasí s kily navíc, už v jejich dětství. „Tito lidé nemají šanci se vyléčit. Obezita je chronické a celoživotní onemocnění, od druhého stupně ji prakticky nelze vyléčit. Ale je možné ji držet pod kontrolou a bránit rozvoji metabolických komplikací,“ říká obezitolog Zlatko Marinov z Fakultní nemocnice v Motole.

„Ve své ordinaci standardně řeším děti, které přijdou v jedenácti letech se sto padesáti kily. Nehovoříme o pěti nebo deseti kilech navíc, ale o padesáti a šedesáti. Jde o závažnou neboli monstrózní obezitu,“ přibližuje.


Na internetu mají všechny informace stejnou váhu. Nikdo tam nerozlišuje ty důležité od marginálních, které jsou ale zajímavější.Zlatko Marinov

Zatímco nadváha nezpůsobuje zdravotní komplikace, tak obezita vždy. Zlomová váha je ale u každého člověka jiná. „Prostá obezita způsobuje komplikace vyplývající ze zátěže a chemických vlivů. Dětem brání rozvinout jejich obratnost, dále trpí poruchami vývoje zad, bolestmi dolních končetin,“ vysvětluje Marinov.

Morbidní obezita pak způsobuje i metabolické komplikace jako je vysoký krevní tlak, kornatění tepen nebo cukrovka. „Lze říci, že tyto problémy děti nezažijí v dětství, ale až v dospělosti. Cukrovka je přitom nejčastější příčinou slepoty, transplantace ledvin nebo amputace dolní končetiny,“ pokračuje.

Obézních dětí v České republice výrazně přibývá, zhruba čtvrtina dětské populace má nadváhu. Z toho šedesát procent z nich trpí obezitou, tedy celkem asi 156 tisíc dětí.

„Nejzásadnější faktorem je hmotnost maminky a tatínka při početí. Důležitá je i hmotnost kolem porodu, v prvním půlroce života. Dětská obezita vzniká velmi brzy, není to tak, že si dítě sedne ve škole do lavice a přestane se hýbat,“ zdůrazňuje.

Zlatko Marinov

Za rozvoj nadváhy a obezity podle Marinova ze čtyřiceti procent může genetika a ze šedesáti pak okolí. „Obezitogenní prostředí je pro každého velmi specifické. Je to váš mobil, fastfood, doporučená denní dávka, klimatizace, auto, kolo... Všechno souvisí se vším. Základem je nerovnováha energetického příjmu a výdeje,“ uzavírá.

Může dítě z nadváhy vyrůst? Je na vině rodina? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , bum
Spustit audio