Tajemství grafikonu

8. listopad 2012
Třetí dimenze

Pátráme po tom, jak se připravují jízdní řády pro vlaky a jaká technika se na tomto plánování podílí.

Zanedlouho vstupuje v platnost nový jízdní řád. Na koleje se musejí vejít vlaky nejrůznějších dopravců, které jedou na objednávku různých institucí. Některé pak na své komerční riziko. Vlaky různé rychlosti a různých kategorií se musejí směstnat na jednu trať a pokud možno na sebe navazovat. Sestavování železničního grafikonu a souvisejícím technologiím věnujeme dnešní Třetí dimenzi.

Železnice v sobě spojuje tradici i moderní technologie.

Jak funguje železniční "tetris" v praxi? Jakou technologii autoři grafikonu využívají? Jak dlouho bude existovat běžný jízdní řád?

Na otázky Martina Ježka odpovídají Ing. Alexandr Vrtěl ze Správy železniční dopravní cesty a ing. Karel Baudyš z Fakulta dopravní ČVUT v Praze.

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.

Témata Třetí dimenze od 5. listopadu do 9. listopadu:

Pondělí: věda za šera
Úterý: Sokolové v průsečíku tradic
Středa: příběh čtrnácti františkánů
Čtvrtek: tajemství grafikonu
Pátek: o vědě se nešeptá

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.