Trend obnovitelných energetických zdrojů je nezastavitelný, říká Pavel Cyrani z ČEZ

27. březen 2017

Nižší zisk i tržby vedly energetickou skupinu ČEZ k návrhu nižší dividendy za loňský rok. Český stát jako většinový akcionář by tak měl dostat asi dvanáct a půl miliardy korun místo přibližně patnácti, na které byl zvyklý v minulých letech. Mnohem zásadnější než výplata dividendy je ale celkové zaměření a strategie ČEZu v době, kdy se energetický sektor zásadně proměňuje. „Čísla nás nepřekvapila. Byť šla meziročně dolů, máme za sebou úspěšný rok,“ komentuje statistiku člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod Pavel Cyrani.

„Energetika opravdu prochází velkou transformací a myslím, že dlouhodobý úspěch se bude měřit podle toho, jak se s touhle transformací ČEZ vypořádá. A ČEZ pro přizpůsobení se té změně udělal během loňského roku opravdu hodně. Že jdou čísla dolů, je hodně dáno cenou elektřiny na velkoobchodních burzách, která je dnes ovlivňována činnostmi a věcmi, které jsou úplně mimo kontolu ČEZu, České republiky a mnohdy i celé Evropy,“ dodává Cyrani.

Evropský trh s elektřinou neexistuje

„To, co jsme dřív měli jako zásadní cenotvorný, napříč celou Evropou jednotný trh, funguje stále méně. Obnovitelné zdroje mají své vlastní dotační programy nebo vlastní trhy, původní jednotný trh upadá a zdoje, které působí pouze na tomto druhu trhu, chřadnou spolu s ním,“ potvrzuje Cyrani moderátorovi Janu Bumbovi, že jednotný evropský trh s elektřinou vzal za své.


Změny, ke kterým dochází, jsou opravdu velké a nevratné. Neradi bychom se dožili toho, že ČEZ bude v roce 2030 ještě poloviční oproti dnešku.Pavel Cyrani statistiku člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod

Jaká je budoucnost energetiky?

„Pokud se naplní cíle, které si stanovila Evropská unie, tak se energie bude čím dál tím více vyrábět z obnovitelných zdrojů a v některých zemích budou tyto zdroje komplementovány buď jadernými zdroji, nebo plynovými elektrárnami. To je dlouhodobá vize k roku 2050. Tento trend nastává už nyní. Například v Německu se dnes vyrábí z obnovitelných zdrojů třicet procent elektřiny, v roce 2030 by to mělo být už padesát procent.“

„Byť Evropská unie stála jako hlavní hybatel u začátku této změny a Německo pak v jejím centru, tak to, co vidím na trhu nyní, je, že technologický pokrok obecně a nakonec i změny v názorech spotřebitelů a občanů obecně směřují k tomu, že obnovitelné zdroje se často staví už bez dotačních programů a podpůrných mechanismů. Lidé si instalují solární panely na střechy svých domů a platí si to celé ze svého, firmy se chlubí tím, kolik elektřiny, kterou spotřebují, mají vyrobenou z obnovitelných zdrojů,“ hodnotí trend Cyrani a pokračuje v úvaze: „Myslím, že při dnešní úrovni technologického pokroku je trend nezastavitlný.“

ČEZ opouští zcela výrobu z uhlí

„Rok 2050 je unijním cílem k nulové výrobě z fosilních paliv a do určité míry se potkává tenro rok s datem, kdy dojde k vyuhlení českých hnědouhlených lomů. Nebylo by tedy v Česku ani z čeho vyrábět,“ vysvětluje Cyrani změnu strategie společnosti.

autoři: kte , bum
Spustit audio