„Tulivý hormon“ pro alkoholiky?

15. říjen 2012
Monitor

Oxytocin, známý pod přezdívkou „tulivý hormon“, by zřejmě mohl pomoci lidem v boji se závislostí na alkoholu.

Neuropetid oxytocin, který se vytváří v hypotalamu, je jedním z intenzivně zkoumaných hormonů u lidí i zvířat. Posiluje pocity důvěry a lásky stejně jako extrovertní chování nebo empatii, ale na druhou stranu zřejmě může spouštět žárlivost a agresivitu. Moderní studie prokázaly, že oxytocin na lidský mozek účinkuje i tehdy, pokud je podán ve formě nosního spreje – tedy jednoduchou a zcela bezbolestnou cestou. Objevily se proto teorie o tom, že oxytocin by mohl pomáhat lidem s vysokofunkčním autismem, kteří jsou intelektuálně na výši, ale postrádají empatii a sociální dovednosti. Nyní se zdá, že další uplatnění oxytocinu by mohlo být v léčbě alkoholiků.

Vědci ze Severokarolínské univerzity v Chapel Hills pracovali se skupinou 11 dobrovolníků závislých na alkoholu, kteří se účastnili detoxikačního programu. Během něj jim lékaři podávali lorazepam, který snižuje úzkost a potlačuje záchvaty, ale jehož nevýhodou je návykovost. Sedm pacientů také dostalo nosním sprejem dvakrát denně po dobu tří dnů dávku oxytocinu, zbylí čtyři lidé dostali neúčinné placebo. Ti, kteří dostali oxytocin, potřebovali v dalších dnech méně lorazepamu a čtyři z nich se bez něj dokonce úplně obešli. Je to vůbec poprvé, kdy vědci demonstrovali, že „tulivý hormon“ může závislým lidem zmírňovat abstinenční příznaky, které často vedou k opětovnému pití. Jakým způsobem to funguje, zatím nevíme. Výhodou však je, že oxytocin nemá žádné známé vedlejší účinky.

Zdroj: Alcoholism: Clinical and Experimental Research

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.