V Husinci byl otevřen rekonstruovaný Husův rodný dům s moderní expozicí

Novou fasádu, novou střechu a také novou expozici nabízí ode dneška Památník Mistra Jana Husa v Husinci na Prachaticku. Církev československá husitská nechala domek, ve kterém se údajně Jan Hus narodil, zrekonstruovat za pětadvacet milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Husův rodný dům

Husův rodný dům | Foto: město Husinec

Scénář svěřila akademickému architektovi Petru Fuchsovi. Zastaralou expozici z minulého století nahradil moderní, audiovizuální a místy vtipnou podobou. A začal od housátka.

„Protože v té době ještě nebyl mistr, tak jsme to nazvali Narození housátka,“ vysvětluje Petr Fuchs. „Když jsem to investorům předváděl, tak to vzbudilo rozpaky, ale najednou se ozval pan doktor Černý, že i Hus si ze svého jména dělal legraci.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou expozicí v Husově rodném domě provedl arhcitekt Petr Fuchs i redaktora ČRo Václava Malinu

„Takže nakonec tady vidíte na zdi, jak housátko pije z kalicha.“

Do Husovy světničky vede úzké schodiště. „Chovali jsme se k ní naprosto pietně. Jediné, co se nám nelíbilo, byl tmavohnědý palubkový strop, který tam jistě v 15. století nebyl.“

„Takže jsme si dovolili falešné trámy sundat,“ provází dál domem Petr Fuchs. Expozice ale upálením kazatele nekončí.

„Potřeboval jsem jakousi tečku. Navrhl jsem jakési zrcadlo, v kterém by se divák matně viděl. A nazval jsem to Zrcadlem svědomí.“

„On se totiž Mistr Jan Hus neodvolával pouze ke Kristu, ale i ke svému svědomí. Chceme, aby každý divák posoudil to, co viděl, se svým svědomím,“ uzavírá akademický architekt Petr Fuchs.

Václav Malina, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme