V rodinách by se mělo o sexu hovořit, ne ho tabuizovat, radí porodník

22. březen 2016

Co mají rodiče říci svým dětem, když dojde na otázku, jak přišly na svět? Podle současných poznatků se to začnou dozvídat někdy kolem 6. roku věku, a ne vždy jsou rodiče tím hlavní zdrojem.

„Obecně by se mělo začít co nejdříve,“ uvedl v pořadu Magazín Leonardo gynekolog a porodník Alexandr Barták. „Mé děti mě už od tří let žádali o video z jejich porodu se slovy tatínku pusť nám, jak jsme se narodili.“

Ani sám odborník se ale nezbavil určitých obav, dodal. „Musím říct, že jsem se vždycky bál, až se zeptají, jak se dostaly dovnitř. Ale to se nikdy nezeptaly, a zjistily si to samy.“

Podle lékaře je lepší, aby dítě tyto informace získalo co nejdříve. „V tomto věku sexualitu chápe přirozeně, a nemá to pro něj onen pikantní přídech.“

A přistihne-li vás dítě při vaší intimní chvilce, sexuolog radí nechat to být. „Když dítěti začnete celou věc nějak vysvětlovat, tak ono už má dojem, že to je něco nepřístojného, divného, zvláštního.“

Tím, že intimity člověk nevysvětluje, ukáže, že to je něco zcela normálního. „A to je pro dítě mnohem lepší,“ soudí porodník.

Čtěte také

„Mělo by se o tom v rodinách hovořit, rodiče by neměly skrývat, že se takové věci dělají. Neměli by jakoukoli zmínku o sexu tabuizovat. Měl by se stát normální součástí života, o které se mluví a nedělají se s ní tajnosti.“

Výuku předmětu sexuální výchovy na školách ale Barták nepodporuje. „Zažil jsem v dětství nějaké školní sexuální výchovy, kdy přišel odborník, něco vykládal, a vesměs to bylo trapné.“

Kdo má ale sexuální výchovu s žáky dělat? „Já myslím, že učitelé ne, protože asi 30 % z nich není schopno předmět učit kvůli svým osobním vlastnostem, prožitkům a frustracím,“ odhadl gynekolog.

„Mělo by se ale tématu oplodnění, těhotenství i porodu v rámci výuky věnovat víc. Ale ne v předmětu sexuální výchovy,“ radí expert.

Ten má osobní zkušenost, že i tento biologický rozměr sexuality se v učebnicích přeskakoval. „Středoškolská profesorka nám říkala, že si to máme přečíst doma.“

Hovořit o sexualitě doma je důležité i proto, aby děti byly korigovány v tom, co najdou na internetu. „Na internetu je informací spousta, a dítě si je neumí zpracovat.“

„Zvláště u vizuálně explicitních materiálů, tedy těch pornografických, ke kterým se děti stejně dostanou, by bylo dobré připomenout, že je to stylizované, a že to není reálný život,“ doporučil nejen rodičům Alexandr Barták.

autoři: mas , ihe , oci
Spustit audio