Válečníci z dánského močálu

15. srpen 2012
Monitor

Ve východním Jutsku se v době kolem počátku našeho letopočtu odehrál násilný konflikt, po kterém zůstaly stovky mrtvých. Dokazují to nálezy lidských kostí i různých zbraní.

Močál Alken Enge leží nedaleko jezera Mossø ve východním Jutsku. Před dvěma měsíci zde dánští archeologové začali vykopávat pozůstatky armády, která byla zničena někdy v době narození Ježíše Krista. Zřejmě jsou tu pohřbeny stovky bojovníků, o jejichž identitě se zatím můžeme jen dohadovat. V malých pokusných výkopech na různých místech asi 40hektarového území vědci našli různé doklady násilného konfliktu: zlámané kosti a lidskou lebku s otvorem, který způsobila smrtelná rána kopím nebo šípem, stejně jako železné sekery, palice, kopí i štíty.

Nálezy budou v těchto dnech vyzvednuty a dále zkoumány. Všechno však naznačuje tomu, že naleziště je mnohem větší. Vědci proto budou pokračovat metodou menších výkopů, které umožní rekonstruovat krajinu a události, které se v ní odehrály kolem počátku našeho letopočtu. Souběžně bude probíhat geologický výzkum, který se zaměří na vznik samotného močálu Alken Enge.

Zdroj: Science Daily

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.