Věra Roubalová Kostlánová: Dnešní doba má někdy prvky autocenzury

16. únor 2018

Podle psychoterapeutky se autocenzura objevuje i v médiích. A důvody nejsou zas tak odlišné od těch za komunismu. Dodnes nám chybí hodnoty. „Protože bát se bylo normální,“ uvažuje psychoterapeutka.

„Dnešní doba má někdy prvky autocenzury. I lidi v médiích, kteří se bojí o svou práci, jsou opatrní. A někdy to dělají i záměrně. Když je vlastní předseda vlády, tak prostě jsou mu poplatní. A kdo nechce být poplatný, tak odejde nebo je vyhozen,“ myslí si Věra Roubalová Kostlánová.

Mluvit na Facebooku nestačí

„To jsou věci, kdy je potřeba být vnitřně silný, vnitřně aktivní, ale taky najít své možnosti. Já chápu, že je potřeba se uživit, že musí z něčeho platit nájem. Ale to tady bylo vždycky,“ upozorňuje psychoterapeutka. „Je dobrý o tom mluvit. A ani ne po Facebooku, ale z očí do očí. Diskuze mezi přáteli, mezi známými lidmi.“

Je tady vůbec poptávka po tom, slyšet jiný názor? „Já myslím, že je. Ale musí to být rychle. Všechno dneska musí frčet,“ říká Roubalová Kostlánová. „Na informace a tak je to výborné. Na zklidnění a usebrání je ale zkrátka potřeba čas. To se nedá rychle dělat. Stejně jako mluvit o věcech, jako jsou hodnoty, nebo základní vážná témata.“

Kvůli totalitám nám chybí hodnoty

Právě na hodnoty se podle psychoterapeutky dnes zapomíná, když se mluví o tzv. době postfaktické, kdy fakta přebíjí emoce. „Pravda je jasný fenomén. Někdy je prokazatelný, jindy obtížně. Ale když se toho nebojím, tak pravdu pojmenuju, řeknu, vidím. Já myslím, že nad pravdou moc uvažujeme, když se trošku bojíme.“

„Já osobně mám ráda, když se věci dají nazvat jednoznačně. Ale pro mě je ještě jeden rozměr – vnitřní hodnoty. Jedná se o hodnoty duchovní, humanitní, morální. To je strašně důležitá věc, která nám díky totalitám unikla. Protože bát se bylo normální. Věci hodnot nám chybí a přenáší se to na další generace.“

autoři: zis , rota , Věra Roubalová Kostlánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.