Zabiják absinth a prohibice

20. září 2012

Zelená víla. Pomozte zmapovat chráněná území u nás! Černí pasažéři v geonomu. Návrat velkých šelem. Méďa Béďa a matematika.

Aktuálně: Nejenom pančovaný alkohol může zabíjet. Popularita, zákaz a opětovné povolení provázely absinth, silně alkoholický nápoj s romantickou pověstí.

Téma: Kromě známých chromozomů mají některé organizmy ještě takzvané B chromozomy. Ty však dosud nebyly příliš prozkoumány. Až nedávná studie našich badatelů zjistila, že počet těchto B chromozomů není v buňkách stálý a pro život svého majitele jsou postradatelné. Jde vlastně o jakési černé pasažéry v jeho geonomu. Proč se jimi tedy badatelé v současné době zabývají?

Seriál: Je návrat velkých šelem do evropské přírody možný? Je vůbec žádoucí? A jak se vyvíjela populace medvědů na našem území?

Příhody přírody: Ve světle některých nedávných výzkumů by se mohlo zdát, že schopnost počítat je vrozená nejen lidem, ale i zvířatům a má velmi hluboké evoluční kořeny. Toto tvrzení v sobě ale skrývá háček. Drtivá většina počítajících tvorů, od včel až po člověka, jsou totiž tvorové žijící ve společenstvech. Jak je na tom ale s počítáním třeba samotářský medvěd?

Na slyšenou se v premiéře ve čtvrtek od 9 hodin těší Tamara Urválková.

autor: Tamara Kocourková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.