Žlutá zimnice ohrožuje Brazílii, nejen místní úřady doporučují očkování

2. únor 2018

Žlutá zimnice, horečnaté onemocnění na které neexistuje žádný lék, se šíří Brazílií. Nejhorší je situace na jihovýchodě země, včetně státu Rio de Janeiro. V ohrožení je i stejnojmenná metropole, kde za necelé 2 týdny začíná slavný karneval, který ročně navštíví několik milionů lidí. Brazilské úřady už oznámily, že chystají v oblasti očkování asi 24 milionů obyvatel.

„Už od začátku roku 2017 jsme pozorovali zvýšený výskyt případů,“ uvedl v Magazínu Leonardo epidemiolog Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Žlutá zimnice se vyskytuje na dvou kontinentech: v Africe a v jižní Americe. „V Africe existuje městský i džunglový typ, v jižní Americe se naštěstí vyskytoval jen typ džunglový, takže nákaza hrozila hlavně na venkově.“

„Dnes je velká obava z toho, aby se džunglový typ nedostal do velkých předměstských částí, kde by mohlo dojít k masivnímu šíření nákazy.“


„Žlutá zimnice je virová nákaza. Neexistuje proti ní specifická léčba, takže se pouze potlačují příznaky. Má dvě fáze po uplynutí inkubační doby, která trvá 3 až 6 dnů. První fáze se projevuje jako běžná viróza, a někdy jí i nemoc skončí. U těch méně šťastných se rozvine 2. fáze, kdy dochází k postižení jater, ledvin, ke krvácení, a tehdy je prognóza přežití skutečně kolem 50 %.“

Nárůst této epidemie většinou přináší dešťová sezóna, a s ní nárůst počtu komárů. „A vzhledem k tomu, že se ve městech vyskytuje vnímavá neočkovaná populace a vyskytuje se i přenašeč, tak jediné, co chybí pro vznik velké epidemie, je samotný virus.“

Také proto brazilská vláda nařídila například uzavřít zoologické zahrady a různé parky. „Důvody jsou dva: pozorujeme nárůst počtu případů i úmrtí v perifernějších oblastech státu Rio de Janeiro, Sao Paulo a Minas Gerais.“

Dalším důvodem jsou určité druhy opic, které jsou indikátorem nákazy. „Ty jsou na vir velice vnímavé, a mohou ho i přenášet. Ve státě Sao Paulo. kde na předměstí zjistili úhyn těchto zvířat, odhalili jako příčinu úmrtí právě žlutou zimnici.“

„Nemoc je velmi závažná, protože proporcionálně jí podlehne velké množství nakažených, skoro až na úrovni 50 %. Tedy každý druhý, který infekci získá, nakonec komplikacím podlehne.“

Vědci také pozorovali, že žlutá zimnice má lepší prognózu u místních obyvatel, a těžká 2. fáze vznikne u menšího počtu z nich.

„V každém případě, i když země nevyžaduje po cestovatelích povinné očkování, je dobré se preventivně chránit. Místní obyvatelé nemusí mít žádný problém nebo jen 1. fázi, ale my jako Evropané můžeme mít život ohrožující komplikace,“ upozornil lékař.


„Pokud nějaká neočkovaná osoba přinese virus ve své krvi a nasají se na ní místní komáři, může vzniknout epidemie de facto v jakékoli části subtropů a tropů latinské Ameriky, kde není dostatečná proočkovanost místní populace.“

Ten proto doporučuje nechat se očkovat proti žluté zimnici i při cestách, kde to dřív nebylo nutné. „Je to i doporučení místních brazilských orgánů využít očkování, protože v případné krizové situaci nemusí český turista vakcínu v Brazílii sehnat.“

Dlouhou dobu se očkovalo jednou dávkou na 10 let, ale podle nových doporučení Světové zdravotnické organizace chrání jedna dávka vakcíny proti žluté zimnici na celý zbytek života.

„Je to živá vakcína, očkuje se pod kůži. V praxi nepozorujeme žádný zásadní výskyt nežádoucích reakcí. Vakcínu proti žluté zimnici nemohou dostat těhotné ženy, děti mladší 9 měsíců věku, opatrní jsme i u osob s oslabenou imunitou a cestovatelů nad 60 let věku,“ shrnul Rastislav Maďar.

autoři: anr , oci
Spustit audio