Čím jsme to žili v srpnu 1990? aneb Napětí roste

Kuvait city v nočním osvětlení - Foto: Wikimedia Commons

Kuvait city v nočním osvětleníFoto: Wikimedia Commons

V srpnu roku 1990 dominovaly zpravodajským relacím všech světových médií především události na Středním východě, kde se začalo schylovat k válce. Méně dramaticky, možná jen pozvolna, nenápadně, ale zřetelně narůstalo napětí i na domácí politické scéně: volání Slováků po roztržení federace začalo nabývat na síle. I když nejvyšší oficiální představitelé Slovenska se ještě v tomto období zaklínali nutností zachovat společný stát, tlak na opačné straně rostl. Nepokoje se rozhořely i na Balkáně – v Sofii a v Bukurešti se odehrály bouřlivé protivládní protesty, situace se vyostřila i v Arménii.

Ilustrační snímek k válce v zálivu, k operaci zvané Pouštní štít - Foto: Public domain

Ilustrační snímek k válce v zálivu, k operaci zvané Pouštní štítFoto: Public domain

Anexe Kuvajtu
Ilustrační snímek Kuvajt City v noční atmosféře ani v nejmenším nenaznačuje, že Kuvaj, tento malý, nicméně velmi bohatý stát, prodělal 2. srpna 1990 vpád iráckých vojsk. Od konce 80. let se vztahy mezi dvěma sousedními zeměmi prudce zhoršily. Irák žádal po Kuvajtu smazání svého dluhu, současně obvinil Kuvajt, že překračuje kvóty pro těžbu ropy a že krade ropu ze zásob, které leží pod oběma zeměmi. Saddám Husain rozhodl o anexi Kuvajtu. 2. srpna obsadily irácké jednotky Kuvajt a v průběhu dalších dní začaly ohrožovat i sousední Saudskou Arábii. 6. srpna požádala Saudská Arábie oficiálně Spojené státy, aby americké jednotky vstoupily na její území a království chránily. Téhož dne začala operace Pouštní štít. 

 

Irácká invaze do Kuvajtu

Vložit na svůj web

 

Vývoj situace v Kuvajtu-3.8.1990

Vložit na svůj web

Václav Klaus, který byl v roce 1990 ministrem financí - Foto:  Wikipedia Commons

Václav Klaus, který byl v roce 1990 ministrem financíFoto:  Wikipedia Commons

Daně
Na začátku srpna se uskutečnilo další zasedání federální vlády. Jedním z hlavních bodů, na němž se vláda usnesla, byla koncepce zásadní daňové reformy. V rozhlase tehdy principy této velké změny v daňovém systému vysvětlil tehdejší ministr financí federální vlády Václav Klaus. 

 

Nový daňový systém, vysvětluje V.Klaus

Vložit na svůj web

Saddám Husain - Foto:  Wikipedia Commons

Saddám HusainFoto:  Wikipedia Commons

Situace na Středním východě hrozí výbuchem...
8. srpna Irák připojil Kuvajt ke svému území. Prezident G. Bush vyjádřil odhodlání zasáhnout proti Iráku vojensky. Na území Saudské Arábie umístily Spojené státy postupně řízené střely země-země typu Patriot, řízené rakety středního doletu Hawk, protiletecké rakety Stinger, připraveny byly rovněž střely s plochou dráhou letu Tomahawk…a k tomu čtvrt miliónu vojáků. Napětí zesílilo ještě více poté, kdy Saddám Husajn přednesl výzvu všem muslimům. 

 

Výzva Saddama Husajna-10.8.90

Vložit na svůj web

Výbuch na Hostivařské přehradě
Došlo k němu 2. srpna 1990. Z pravého břehu přehrady byla odpálena bomba, která byla stejné konstrukce jako ta, která vybuchla 2. června na Staroměstském náměstí. Tentokrát si výbuch vyžádal jen několik lehkých zranění. Pachatel ovšem nebyl nikdy dopaden. 

 

Výbuch na Hostivaři

Vložit na svůj web

Hostivařská přehrada na jihovýchodním okraji Prahy - Foto:  Wikipedia Commons

Hostivařská přehrada na jihovýchodním okraji Prahy. Foto: wikipedia commons 

Petr Pithart, někdejší předseda české vlády - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Petr Pithart, někdejší předseda české vládyFoto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Cosi se chystá… a moc se o tom nemluví.
8. a 9. srpna se v Trenčanských Teplicích na Slovensku sešli zástupci české, slovenské a federální vlády. Schůzka byla dost utajovaná a tak není divu, že vzbudila pozornost. Na tiskové besedě o setkání zástupců vlád hovořil premiér české vlády Petr Pithart. V podtextu jeho slov jsou zřetelně cítit rozpaky nad vývojem jednání se slovenskou stranou. 

 

Petr Pithart o utajovaném setkání tří vlád v Trenč.Teplicích-10.8.

Vložit na svůj web

Přivalily se kameny…
Legendární skupina Rolling Stones v čele s Mikem Jaggerem dorazila do Prahy. Pozval ji prezident Václav Havel, který ji přijal na Pražském hradě. Koncert na strahovském stadionu (ve zvukovém záznamu atmosféru před koncertem představuje Jan Pokorný) se konal 18. srpna a navštívilo ho přibližně sto tisíc diváků. 

 

Reportáž ze Strahova-Rolling Stones-Jan Pokorný

Vložit na svůj web

Členové kapely Rolling Stones - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Členové kapely Rolling stones. Foto: creative commons 

Pamětní busta Alexandra Dubčeka - Foto: Public domain

Pamětní busta Alexandra DubčekaFoto: Public domain

Výročí srpnových událostí roku 68
20. srpna vystoupil v Československém rozhlase s projevem k výročí srpnové okupace předseda Federálního shromáždění České a Slovenské federativní republiky Alexander Dubček. I z jeho slov je slyšet odhodlání uchovat společný stát. 

 

Rozhlasový projev A.Dubčeka k výročí 21.8.

Vložit na svůj web

21. srpna proběhla v centru Prahy celá řada akcí, jež poprvé po 22 letech svobodně a s náležitou pozorností připomněly dopad okupace ČSSR vojsky pěti zemí Varšavského paktu. Pietní akt se konal u budovy Československého rozhlasu. Byla při něm odhalena pamětní deska k těmto událostem. Další akce se konaly na Václavském náměstí… Vrcholem pietních shromáždění se stalo vystoupení prezidenta Václava Havla, jež uvádíme ve zkrácené podobě. Rozhodně stojí za pozornost. 

 

Akce k 21.8.-projev V.Havla-zkratka

Vložit na svůj web

Václav Havel-před budovou Čs. rozhlasu-výročí srpna 68 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Prezident Václav Havel hovoří při pietním aktu k výročí 21. srpna 68 před budovou Čs. rozhlasu. V pozadí část pamětní desky k srpnovým událostem. Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu. 

Další srpnové oslavy…
29. srpna se v Bánské Bystrici konaly oslavy Slovenského národního povstání. Na rozdíl od oslav památky Andreje Hlinky, které se konaly několik dní předtím v Rožumberku, tedy shromáždění, na němž zazněly už otevřené výzvy k osamostatnění Slovenska, odehrály se oslavy SNP v duchu zachování společného státu Čechů a Slováků. Na náměstí SNP v Bánské Bystrici promluvil prezident Václav Havel, který přehodnotil dosud zkreslovaný pohled na povstání a podtrhl znovu smysl a nezbytnost uchování federální republiky. 

 

Část projevu V.Havla na oslavách SNP-29.8.

Vložit na svůj web

Náměstí SNP v Bánské Bystrici - Foto: Jiří Hubička

Náměstí SNP v Bánské Bystrici. Foto: Jiří Hubička. 

Byl to hodně dramatický měsíc…srpen roku 1990. Jeho symbolem by se mohl stát poslední snímek, který na této stránce publikujeme… je na něm americká podzvuková letounová střela s plochou dráhou letu zvaná Tomahawk BGM-109. I ta patřila k arsenálu zbraní, který Spojené státy přesunuly v důsledku irácké agrese do Saudské Arábie. (Foto: public domain.) 

Střela s plochou dráhou letu Tomahawk - Foto: Public domain

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas